آشنایی با ویژگی و توانایی های سخت افزارهای فروشگاهی – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
آشنایی با ویژگی و توانایی های سخت افزارهای فروشگاهی

آشنایی با ویژگی و توانایی های سخت افزارهای فروشگاهی

صندوق فروشگاهی مجموعه ای از نرم افزار و سخت افزارهای فروشگاهی است که نوع پیشرفته آن کامپیوتری است. صندوق فروشگاهی در واقع کامپیوتری کامل با مانیتور کوچک که از دید مشتری تنها یک فیش با جزئیات خرید را صادر می کند اما از نظر کارما اعمال حسابداری و کنترل مکانیزه را انجام می دهد. از نظر سازمان امور مالیاتی کشور باید سخت افزارهای فروشگاهی ویژگی و توانایی هایی داشته باشند. در ادامه می خواهیم به بررسی کامل سخت افزارهای فروشگاهی و توانایی آن ها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

آشنایی با ویژگی و توانایی های سخت افزارهای فروشگاهی

صندوق فروشگاهی بهترین سخت افزار فروشگاهی

صندوق های فروشگاهی به انواع مختلف ECR ، POS ، TOUCH POS  تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها بازار هدف مخصوص به خود را دارند به عنوان مثال برای فروشگاه های کوچک از جمله سوپر مارکت، اغذیه فروشی و غیره از صندوق فروشگاهی ECR استفاده می شود و در فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای دستگاه POS و برای فست فودهای بزرگ از TOUCH POS استفاده می شود.

انواع صندوق های فروشگاهی و مزایای هر یک از آن ها

زمانی که از صندوق های فروشگاهی برای کسب و کارهای مختلف استفاده می شود در واقع منجر به اطلاع صاحبان کسب و از هزینه و درآمدهای فروشگاه خود می شود. اطلاعات به دست آمده می تواند به صورت روزانه یا هفتگی، ماهیانه یا سالانه دریافت شود که براساس آن می توان وضعیت فروشگاه را بررسی کرد و تصمیمات بهتری را اتخاد کرد. ارائه خدمات و فروش محصولات با روند سریع و نظم بهتر انجام می شود که در نتیجه مشتری تجربه خوب و مناسبی از فروشگاه  کسب خواهد کرد.

صندوق فروشگاهی POS

صندوق فروشگاهی POS بهترین نوع صندوق از لحاظ کاربر و عمر استفاده است. صندوق های فروشگاهی POS دارای نرم افزارهای فروشگاهی قابل تنظیم هستند که ارتقاء و تغییر در سیستم های آن امکان پذیر است. صندوق فروشگاهی در واقع کامپیوتری است که به حالت فروشگاهی تنظیم شده است.

صندوق فروشگاهی ECR

صندوق روشگاهی ECR ماشین حسابی است که دارای نرم افزار فروشگاهی است که قابل تغییر و ارتقاء نیست. تمامی امور در این سیستم بر روی نمایشگر کوچک روی ماشین حساب قرار می گیرد که قابل مشاهده و تنظیم است. صندوق فروشگاهی ECR برای افزایش سرعت در عملیات فروش قابل اتصال به بارکد خوان دارد و اغلب برای آن دسته از فروشگاه های کوچکی که نیاز به سیستم پیشرفته و حاص ندارد گزینه مناسبی است.

صندوق فروشگاهی POS Touch

صندوق عای فروشگاهی لمسی به سیستمی که دارای نمایشگر لمسی بوده و تمام اطلاعات از طریق نمایشگر لمسی قابل مدیریت هستند. مانیتور صندوق فروشگاهی POS Touch نیاز به موس و کیبورد ندارد زیرا مانیتور لمسی این موارد را بر عهده دارد.

ویژگی های مهم سخت افزارهای فروشگاهی

در مورد ویژگی های سخت افزارهای فروشگاهی که مورد تایید سازمان امور مالیاتی است می توانیم موارد زیر را بیان کنیم:

 • صاحبان مشاغل بتوانند با توجه به نیاز و کاربرد خود هر یک از آن ها را انتخاب کنند
 • سخت افزارهای فروشگاهی باید از لحاظ کیفیت مناسب شرایط محیط های تجاری باشد.
 • قابلیت ارتقا با شرایط کسب و کار، نیاز و توسعه کسب و کارهای مشاغل باشد
 • قابلیت نصب و اتصال تجهیزات جانبی مختلف را داشته باشد
 • صندوق فروش و تجهیزات جانبی با استانداردهای OPOS سازگاری داشته باشد
 • قابلیت اتصال به درگاه بانگی جهت استفاده از کارت اعتباری و فروش را داشته باشد
 • قابلیت اتصال به وسیله درگاه USP به تجهیزات جانبی دیگری را داشته باشد

دلایل کاربرد های مهم صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی، از سخت افزارهای فروشگاهی است که برای ثبت مبادلات مالی فروشگاه و خرده فروشی آن ها کاربرد دارد. در واقع صندوق فروشگاهی ابزاری مهم برای صاحب فروشگاه است که بتواند کسب و کار خود را ارزیابی و مدیریت کند. اطلاعاتی که در سخت افزارهای فروشگاهی تولید می شود، به صاحبان فروشگاهی کمک می کند که حرفه پرسودی را مدیریت می کند.

دلایل کاربرد های مهم صندوق فروشگاهی

دلایلی که باعث می شود فروشگاه های معتبر از صندوق های فروشگاهی استفاده کنند شامل موارد زیر است:

 • طول عمر بالای صندوق های فروشگاهی نسبت به کامپیوترهای شخصی
 • مقاومت بالای صندوق های فروشگاهی در برابر عوامل محیطی
 • طراحی و تولید صندوق فروشگاهی برای کار در فروشگاه
 • امنیت اطلاعاتی بالا، هزینه های پایین تر
 • مقاومت سخت افزاری بالا

این نسل از صندوق های فروشگاهی با پیشرفت تکنولوژی امکانات زیادی را به کاربران ارائه می دهد. از نرم افزارهای خاص به دلیل ساختار ضعیف سخت افزارهای فروشگاهی استفاده می شود که معمولا شرکت های تولید کننده  آن را به صورت خاص طراحی و تولید می کنند. دلیل اصلی پرطرفدار بودن نسل جدید صندوق های فروشگاهی در کسب و کارهای کوچک می توان به عملکرد ساده، عدم نیاز به دانش کاربری کامپیوتر و قیمت پایین آن می باشد. از فاکتورهای مهم سخت افزارهای فروشگاهی برای کسب و کارها می توان به گزینه مقایسه قیمت انواع مختلف صندوق های فروشگاهی و چاپ رسید اشاره کرد.