Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

اولین اقدام برای وادرات و صادرات اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو برای سازمان ها ضروری است. طبق قانون واردات و صادرات تمام اشخاص تجاری حقوقی و حقیقی بدون در نظر گرفتن استثنا برای آن ها لازم به دریافت کارت بازرگانی برای فعالیت های تجاری خود هستند. افراد با دریافت کارت بازرگانی می توانند به صورت قانونی به واردات و صادرات با دیگر کشورها از طریق شرکت یا دفاتر رسمی بپردازند. ایزو توسعه استاندارد سازی و فعالیت های مربوط به آن را در دنیا که به ایجاد تسهیلات لازم در تبادل بین المللی خدمات و کالا توجه کافی دارد و هم موجب توسعه همکاری در زمینه اقتصادی، فکری و فنی و غیره می شود.

اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

 

نتیجه اصلی و مهم دریافت ایزو و فعالیت های آن قراردادهای بین المللی هستند که به عنوان استاندارد بین المللی منتشر می شوند. اما کارت بازرگانی مربوط به امور بارزگانی است که با دریافت آن می توان هر گونه اقدامی را در چارچوب قوانین آن کشور انجام داد. در حقیقت اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو یک نوع مجوز مشخص از سوی یک سازمان هستند. در ادامه همراه با کارشناسان و مشاورین حقوقی باشید تا به بررسی شرایط اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو و مزایای آن بپردازیم.

شرایط اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

طبق قوانین گمرکی در کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده شخص حقیقی یا حقوقی می تواند واردات و صادرات کالا را انجام دهد. ثبت سفارش و ترخیص کالا، صادرات کالاهای مجاز، واردات از مناطق آزاد از اقدامات تجاری فردی است که دارای کارت بازرگانی می باشد. در شرایط اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو می خواهیم بیشتر در مورد چگونگی شرایط دریافت هر یک از آن ها صحبت کنیم. گواهینامه ایزو نقش مهم در بخش های عمومی و خصوصی دارد. ایزو یعنی سازمان بین المللی استاندارد سازی است و CB به عنوان مرجع اخذ آن محسوب می شود. برای تجارت و بازرگانی داشتن گواهینامه ایزو بسیار مهم و با اهمیت است.

در حقیقت ایزو به عنوان سندی، نشان دهنده مدیریت صحیح و استاندارد سیستم یک شرکت است و نشان دهنده کیفیت خدمات و محصولات آن شرکت است. چنان چه تصمیم به شرکت در مناقصه های بزرگ را داشته باشید یا فرآیند شرکت خود را کنترل کنید و به دنبال سیستم مدیریتی استاندارد و مدون در شرکت خود هستید و تا به امروز اقدامی در جهت بهبود خدمات و محصولات خود انجام نداده اید و از همه مهم تر اهداف بزرگی برای تجارت و کار خود دارید، بهترین و مناسب ترین زمان را برای اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو انتخاب کرده اید. شرایط اخد گواهینانه ایزو با پیاده سازی مستندات و روش های مدیریتی شرکت باید انجام شود.

البته در این میان هستند شرکت ها و مجموعه هایی که بدون اطمینان از این روش ها و پیاده سازی مستندات گواهینامه ایزو برای آن ها صادر می شود. شرایط اخذ کارت بازرگانی طبق قانون برای اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور مشغول به تجارت با رعایت شرایط و قوانین گمرک هستند صادر می شود. کارت بازرگانی به دو صورت حقوقی و حقیقی قابل اخذ می باشد. مشاورین و کارشناسان متخصص در زمینه اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو می توانند شما را در مورد چگونگی دریافت کارت بازرگانی و اخد گواهینامه ایزو کمک و راهنمایی کنند.

شرایط اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

 

مزایای اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو

اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو برای افرادی که در زمینه تجارت کالا یا خدمات مشغول هستند مزایای مهمی را به همراه دارد، هم چنین دریافت گواهینامه ایزو و استاندارد شما را به عنوان شرکتی که دارای استاندارد مدیریت مشخص و شناخته شده ای است می شناسند و مشتریان این اطمینان را دارند که شرکت می تواند تمام نیازهای استاندارد آن ها را برآورده کند. از مزایای اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو می توان برای هر کدام به موارد زیر اشاره کرد. کسانی که کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو را دریافت کرده اند چنان چه شخص حقیقی باشند به عنوان تاجر شناخته می شوند و از امتیاز برتر و ویژه نسبت به سایر افراد در زمینه تجارت برخوردار خواهند بود.

به راحتی می توانند به سایر کشورها برای انجام امور تجاری سفر کنند و عضویت در اتاق بازرگانی، امکان ثبت علائم تجاری به زبان لاتین، واردات کالا از منطقه آزاد به داخل کشور طبق قوانین و مقررات گمرک از مزایای مهم اخذ کارت بازرگانی توسط افراد حقیقی می باشد. از مزایای مهم اخد گواهینامه ایزو می توان به مدیریت کیفیت محصولات و خدمات شرکت، جلب نظر و رضایت مشتریان، تولید بهتر و با کیفیت محصول، ایمنی و بهداشت و غیره تنها قسمتی از مزایای ایزو و دریافت آن از سوی شرکت و مجموعه های مختلف می باشد. در این میان قوانین و مقرراتی برای برخورداری و اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو وجود دارد.

قبل از اقدام به گرفتن هر یک از آن ها باید با مشاورین و کارشناسان متخصص در زمینه اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو مشورت داشته باشید و طبق گفته آن ها و در نظر گرفتن قوانین موجود اقدام به دریافت هر یک از آن ها برای مجموعه و شرکت داشته باشید.

انواع کارت بازرگانی و کاربرد هر یک از آن ها

کارت های بازرگانی در انواع مختلف با کاربرد متفاوت برای تاجران و بازرگانان صادر می گردد. به طور کلی انواع کارت بازرگانی شامل کارت خدماتی، کارت تجاری، کارت تولیدی و صنعتی، کارت موردی می شود. به کارت هایی که در زمینه خدمات برای اشخاص حقیقی صادر می گردد و مجوزهای لازم جهت سرمایه گذاری داده می شود به آن کارت خدماتی می گویند. کسانی که کارت های خدماتی را دارند می توانند در زمینه فعالیت های خدماتی واردات کالا را انجام دهند. پرطرفدارترین و رایج ترین کارت بازرگانی، کارت بازرگانی تجاری می باشد. در واقع به آن دسته از کارت هایی که در زمینه صادرات و واردات، سفارش و ترخیص کالا استفاده می شوند به آن ها کارت های تجاری می گویند.

طبق تعریفی که از طرف گمرک برای کارت های بازرگانی تجاری بیان شده، در حقیقت کارت بازرگانی تجاری مجوزی است، دارنده حقیقی یا حقوقی کارت می تواند در زمینه واردات و صادرات فعالیت قانونی داشته باشد. تجارت با کارت تجاری شامل ثبت و ترخیص کالا و واردات کالا از مناطق آزاد و صادرات کالای مجاز و حق العمل کار در گمرک می شود. برای آن اشخاص حقوقی و حقیقی که تنها یک بار می خواهند ترخیص کالا های خود را انجام دهند صادر می شود. به بیان ساده چنان چه بخواهید تجارت واردات و صادرات را داشته باشید، کارت موردی بهترین انتخاب و گزینه است زیرا در زمان کوتاه می توان جهت صدور کارت بازرگانی موردی اقدام کرد.

کارت بازرگانی تولید و صنعتی مخصوص اشخاص حقوقی که دارای مجوزهای لازم برای سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولید هستند بوده و برای آن ها صادر می شود. کسانی که این کارت را دریافت می کنند می توانند تنها تجهیزات و مواد اولیه خود را که برای کارگاه یا تولید کارخانه نیاز است وارد کنند. بعد از تولید کالا می توانند محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنند. این نوع کارت معمولا برای کارخانه داران و سرمایه گذارانی که در زمینه تولید کالا فعالیت می کنند صادر می شود. در ادامه کاربرد های مختلف کارت های بازرگانی شامل:

 • واردات از منطقه آزاد
 • عضویت در اتاق بازرگانی
 • ترخیص و ثبت سفارش کالا
 • تبادل اطلاعات تجاری در جهان
 • صدور ویزا تجاری و گواهی مبدا
 • آشنایی با اشخاص حقیقی بازرگان
 • صادرات کالاهای مجاز تجاری و بازرگانی
 • ارتباط با سایر تاجران و بازرگانان خارج از کشور
 • صادرات و واردات تجاری کالا و حق العمل کاری در گمرک
 • شرکت در نمایشگاه های بین المللی و ملی خارجی و داخلی

 

انواع کارت بازرگانی و کاربرد هر یک از آن ها

 

مراحل و شرایط دریافت انواع گواهینامه ایزو

سوالی که در اکثر اوقات ذهن مدیران شرکت و سازمان ها را به خود مشغول کرده است چگونگی اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو است. مراحل و شرایط اخد گواهینامه ایزو برای هر سازمان و شرکت متقاضی آن مراحل متعددی دارد. تمام مراحل اخذ گواهینامه ایزو باید از سوی سازمان یا شرکت متقاضی و شرکت مشاور صدور گواهینامه انجام شود تا در نهایت گواهینامه ایزو برای سازمان مورد نظر صادر گردد. از جمله مراحل مهم برای اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جهت بررسی و ارزیابی وضعیت شرکت و سازمان متقاضی و ماهیت آن باید فرم پرسشنامه ای تکمیل شود.
 • پیش فاکتور و اعلام قیمت و هزینه مشاوره با ارسال نامه انجام می شود.
 • با شرکت مشاور گواهینامه ایزو قراردادی بسته می شود.
 • برگزاری جلسات مختلف با مدیران ارشد سازمان و شرکت متقاضی جهت شناخت و آگاهی از چگونگی عملکرد و ضرورت اخذ گواهینامه ایزو
 • تدوین راهکارهای مختلف و پیاده سازی برای بهبود فرآیندهای شرکت و سازمان، طراحی ضروریت و الزامات کیفیت سیستم مدیریتی و مشخص نمودن وظایف و مسئولیت های کلیه پرسنل شرکت به صورت کاملا شفاف
 • آشنایی و آموزش الزامات عمومی گواهینامه ایزو، کنترل و کیفیت سیستم مدیریت به کارکنان سازمان و شرکت متقاضی
 • با کمک مشاور مرجع صدور گواهینامه مشخص و انتخاب گردد.
 • انجام ممیزی و رفع عدم انطباق احتمالی
 • صدور گواهینامه ایزو به صورت چند ساله چنان چه سالانه قابل تمدید باشد
 • گواهینامه ایزو صادر شده تا مدت زمانی که در آن ثبت شده است اعتبار دارد

برای دریافت اطلاعات تکمیلی و مشاوره در این زمینه می توانید با مشاورین و کارشناسان متخصص در زمینه اخذ کارت بازرگانی و گواهینامه ایزو در ارتباط باشید و از راهنمایی ها و مشاوره های آن ها بهره مند شوید.