Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
تصادفات – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
تصادفات

تصادفات

استفاده از وسایل نقلیه روز به روز افزایش می یابد. عدم توجه به قوانین و مقررات رانندگی و افزایش جا به جایی با وسیله نقلیه شخصی در سطح شهر تصادفات رانندگی را بیشتر می کند. جرایم رانندگی در واقع ​​ به جرم هایی گفته می شود که بر اثر تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی اتفاق می افتد. این جرایم متفاوت بوده و گاهی ممکن است باعث مجروحیت فرد یا کشته شدن فرد مصدوم در صحنه تصادف شود.

طبق قانون با توجه به موارد لازم، حکم و مجازات هر کدام از جرایم و حوادث رانندگی متفاوت است. تصادفات حوادثی هستند که بر اثر رانندگی اتفاق می افتند و شامل موارد خسارتی، فوتی و جرحی می شوند. در ادامه می خواهیم به بررسی کلی جرایم و مجازات های رانندگی و نحوه رسیدگی به تصادفات منجر به فوت، خسارت و جرح ​​ بپردازیم. با کارشناسان حقوقی و مشاورین متخصص همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار دهند.

جرایم رانندگی و تصادفات

قانون براساس عوامل بروز تصادف در رانندگی که شامل بی احتیاطی، عدم رعایت نظامات دولتی، بی مبالاتی، عدم مهارت لازم برای رانندگی امن و ایمن می شود، افراد را مجازات و اعمال قانون می کنند. همان طور که قبلا به آن اشاره کرده بودیم تصادفات وقایعی هستند که بر اثر بی احتیاطی و عدم رعایت قوانین رانندگی ایجاد می شوند. برخی از تصادف های رانندگی خسارتی و برخی دیگر فوتی و جرحی است. با در نظر گرفتن هر یک از نتایج حوادث ایجاد شده در رانندگی، قانون مجازاتی را برای افراد در نظر می گیرد. جرائم رانندگی و تصادفات از مهم ترین جرائم مرگ و میر در دنیا و کشور ما محسوب می شوند.

رانندگی پرخطر معمولا منجر به مرگ یا آسیب شدید بدنی در افراد می شود و چنان چه مرگ یا آسیب بدنی برای فرد نداشته باشد، خسارت های مالی فراوانی را به همراه خواهد داشت. قانون گذاران برای تصادفات قوانین دیه، جزای نقدی یا همان جبران خسارت، حبس را در نظر گرفته اند که با توجه به نظر کارشناسان پرونده میزان و نوع مجازات و مقصر بودن راننده مشخص می شود. در قانون، تصادفات منجر به فوت بدون داشتن گواهینامه قتل عمد به شمار نمی رود. بسیاری از رانندگان به خاطر عدم اگاهی و شناخت از قوانین جرایم رانندگی در زمان وقوع جرم و تصادف از صحنه فرار می کنند.

جرم رانندگی بدون گواهینامه چیست؟

اگر اشخاص بدون داشتن گواهینامه اقدام به رانندگی وسایل موتوری کنند و آن دسته از افرادی که به دلیل حکم دادگاه از رانندگی وسایل موتوری محروم هستند، اقدام به رانندگی وسایل نقلیه موتوری داشته باشند در ابتدا قانون به حبس تعزیری و جزای نقدی آن ها را محکوم می کند. در صورت تکرار جرم خود مجازات آن ها دو برابر خواهد شد. اگر فرد بدون گواهینامه از سوی دادگاه مقصر حادثه رانندگی شناخته شود، دادگاه وظیفه دارد که شخص را از حق رانندگی وسایل موتوری محروم نماید.

نحوه رسیدگی به تصادفات خسارتی و منجر به جرح

امروزه بسیاری از تلفات و مرگ و میر افراد به خاطر عدم توجه و رعایت نکات ایمنی در رانندگی و قوانین موجود در آن می باشد که در نهایت منجر به تصادفات رانندگی و فوت یا آسیب شدید جسمی به افراد می شود. آمار تصادف های رانندگی و خسارت های ناشی از آن روز به روز در کشور رو به افزایش است. دلیل اصلی افزایش این آمار بی احتیاطی از سوی رانندگان و غفلت و عدم توجه عابران در زمان رفت و آمد در سطح شهر و جاده می باشد. اگر قوانین رانندگی با حساسیت بالا و دقت فراوان رعایت شود باز هم تصادفات اتفاق می افتد اما صدمه و آسیب به فرد و خسارت های مالی در آن کمتر می شود.

زمانی که تصادفات خسارتی و منجر به جرح اتفاق می افتد ابتدا افسر راهنمایی رانندگی در صحنه تصادف حاضر شده و اقدامات لازم را در خصوص کشیدن کروکی انجام می دهد و گزارش کلی از وقوع تصادف تهیه می کند. در این زمان اقدامات لازم جهت انتقال مصدوم به مراکز درمانی و بیمارستان ها انجام می شود و پس از آن به دستور افسر راهنمایی رانندگی وسایل نقلیه توقیف می شود. برای طرح شکایت و طی کردن مراحل قانونی ابتدا باید به داسرا مراجعه شوند و مراحل ترخیص خودرو و دریافت خسارت و پزشکی قانونی انجام شود. با تشکیل پروند در دادسرا و ارائه تمامی مدارک لازم پرونده به دادگاه کیفری ارسال می گردد تا دادگاه براساس شواهد و مدارک موجود در پرونده رای خود را صادر کند.

نظر افسران کارشناس در صحنه تصادف چقدر اهمیت دارد؟

نظر افسران کارشناس در تصادفات رانندگی حکم نظر کارشناس رسمی را دارد. در صورتی که نظر افسر کارشناس با نظر قاضی رسیدگی به پرونده متفاوت باشد و ابهام و نقض در نظر کارشناسی تصادف رانندگی وجود داشته باشد برای برطرف نمودن ابهام در پرونده، رسیدگی آن به کارشناس دیگر ارجاع داده می شود. مشاوره با کارشناسان حقوقی و وکلای با تجربه در این زمینه اطلاعات شما را در این زمینه بیشتر می کند زیرا قوانین و مقررات موجود در مورد جرائم رانندگی را می شناسد و گذراندن مراحل رسیدگی به پرونده برای شما آسان تر خواهد بود.

مجازات های مربوط به تصادفات رانندگی

هر گاه بر اثر بی احتیاطی یا عدم مهارت کافی راننده در تصادفات رانندگی خسارت یا آسیب و صدمه بدنی و فوت اتفاق بیفتد، با توجه به نوع و میزان خسارت و آسیب و مقصر بودن راننده طبق قانون مجازات های مختلف از جمله جزای نقدی و پرداخت خسارت یا دیه و حبس در نظر گرفته می شود. قانون گذاران مجازات های مختلفی را برای کسانی که خواسته یا ناخواسته مرتکب جرائم رانندگی در شهر و جاده می شوند قرار داده اند.

با اطلاع از قوانین راهنمایی و رانندگی، احتیاط در زمان رانندگی، عدم حواس پرتی و دقت بالا می توان از بروز بسیاری از حوادث منجر به فوت یا آسیب شدید جسمی به افراد و خسارت های مالی فراوان جلوگیری کرد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این زمینه می توانید با مشاورین و کارشناسان حقوقی در ارتباط باشید و در مورد قوانین و مقررات موجود با آن ها مشورت داشته باشید.