Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
ثبت طرح صنعتی چیست و چگونه انجام می شود؟ – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
ثبت طرح صنعتی چیست و چگونه انجام می شود؟

ثبت طرح صنعتی چیست و چگونه انجام می شود؟

در صنعت تجارت و تحقیقات صنعتی، ثبت طرح صنعتی و حقوق مالکیت جایگاه مهمی دارد. چنان چه به حقوق آن توجه نشود به کسانی که در این عرصه فعالیت دارند خسارت و ضرر و زیان جبران ناپذیری وارد خواهد شد. این نکته در مورد ثبت طرح صنعتی همیشه مطرح می شود که انجام صحیح مراحل ثبت طرح های صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه قصد داریم به بررسی مزایای ثبت طرح های صنعتی، شرایط و قوانین موجود در آن بپردازیم با مشاورین و کارشناسان متخصص ما همراه باشید.

ثبت طرح صنعتی چیست و چگونه انجام می شود؟

 

زمانی که محصولی با زحمت فراوان افراد متخصص طراحی و تولید می شود و پس از تولید به بازار فروش عرضه می گردد، معمولا با استقبال مصرف کننده مواجه می شود. چنان چه روند تولید و عرضه با موفقیت همراه باشد، رقبا سعی و تلاش فراوانی برای طراحی و تولید همان محصول دارند زیرا بر این باور هستند که تولید این محصول سود فراوانی برای آن ها دارد. از مهمترین نگرانی های طراحان و تولیدکنندگان صنعت سوء استفاده دیگران از طرح و ایده آن هاست. برای جلوگیری از آن قانون برای حمایت از آن ها راه حلی را قرار داده است. ثبت طرح صنعتی راه حل مناسب جلوگیری از استفاده از طرح و ایده صنعتی دیگران است.

مزایای ثبت طرح صنعتی

 

مزایای ثبت طرح صنعتی

از مهمترین حقوق مالکیت معنوی، ثبت طرح صنعتی است، که توجه لازم را به مشخصات ظاهری و ترکیب رنگ و خطوط طرح و کالا دارد. اگر تصمیم دارید کالا یا طرحی را ثبت کنید می توانید از کارشناسان و مشاورین حقوقی ما در این زمینه کمک بگیرید. آن ها با شناخت قوانین و مقررات موجود به صورت حرفه ای در زمان مشخص می توانند افرادی را که قصد ثبت طرح صنعتی کالایی را دارند راهنمایی کنند. به طور کلی ثبت طرح های صنعتی مزایای فراوانی دارد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره خواهیم کرد.

ثبت طرح به مالکین طرح صنعتی این امکان را می دهد که از کلیه حق و حقوق انحصاری آن بهره مند شوند. هم چنین با ثبت طرح های صنعتی توسط مالکین از نسخه برداری و تقلید طرح به صورت غیرمجاز توسط اشخاص دیگر جلوگیری می کند. فعالیت تجاری سالم و رقابت عادلانه ای میان رقبا برقرار می شود. موجب ارتقاء زیبایی و جذابیت طراحی و تولید محصولات می شود. طرح های صنعتی جزو دارایی تجاری مالک خود هستند که می تواند ارزش و اعتبار محصولات و شرکت را افزایش دهد. زمانی که موفقیت در تبلیغ و عرضه طرح در بازار بیشتر شود، ارزش طرح صنعتی برای شرکت بیشتر خواهد شد. مالک می تواند در زمان مشخص امتیاز بهره برداری از طرح صنعتی به ثبت رسیده خود را به دیگران واگذار کند.

امتیازات ثبت طرح صنعتی

گاهی اوقات افراد با ایجاد طرح جدید و خلاقانه عامل معرفی بهتر محصولات در بازار می شوند. به گونه ای که می توانند محصول را با فرم نو و جدید به بازار عرضه کنند و از این طریق سود فراوانی برای شرکت داشته باشند. زحمات این افراد باید به گونه ای جبران شود، از این رو قانون به پاس قدردانی از زحمات و ابتکارات آن ها قوانین و مقرراتی را جهت حمایت از آن ها ایجاد کرده است. توسعه و گسترش روابط تجاری و صنعتی در دنیا کارخانجات را مجبور کرده که برای افزایش تولید و فروش کالا و معرفی بهتر محصولات اهمیت فراوانی به نشان تجاری بدهند.

قوانین و مقررات خاص برای ثبت علائم تجاری وضع کرده است که حفظ و حمایت از تولید کنندگان و جلوگیری از سوء استفاده دیگران در بر می گیرد. اگر دیگران با تقلید محصولات و خدمات را به مشتریان بدهند به مرور اطمینان اعتماد مصرف کنندگان نسبت به تولید کننده اصلی جنس کم می شود. از مهم ترین امتیازات ثبت طرح صنعتی می توان به حق بهره برداری انحصاری کالا اشاره کرد. طبق قانون حق بهره برداری انحصاری طرح صنعتی را در ساخت، فروش و ورود اقلام در ارتباط با ان را به دارنده امتیاز می دهد.

امتیازات ثبت طرح صنعتی

 

مراحل ثبت طرح صنعتی

طرح ثبت صنعتی و مراحل آن به دو روش ثبت طرح در داخل کشور و ثبت طرح در خارج از کشور انجام می شود. برای ثبت طرح های صنعتی در داخل کشور متقاضی باید به سامانه مربوطه مراجعه نماید و با تکمیل فرم اظهارنامه و پیوست مدارک لازم به ان به صورت اینترنتی به اداره مالکیت ارسال کند. پس از بررسی درخواست متقاضی در صورت عدم وجود مواردی خلاف قانون، طرح صنعتی به نام متقاضی ثبت می گردد و مورد حمایت قانون قرار می گیرد. اما راهکار دوم ثبت طرح های صنعتی که در خارج از کشور انجام می شود به سه صورت ثبت ملی، ثبت منطقه ای، ثبت بین المللی انجام می شود. ثبت ملی مراحلی مشابه مراحل ثبت طرح در داخل کشور است.

متقاضی با انتخاب کشور خود و اخد وکیل می تواند به صورت حضوری یا غیرحضوری اقدامات لازم در خصوص ارائه مدارک به اراده مربوطه را انجام دهد. ثبت ملی نیاز به زمان و هزینه بالایی دارد. در ثبت منطقه ای سیستمی وجود دارد که زمانی که طرح صنعتی از طریق آن ثبت شود مورد حمایت سایر کشورها قرار می یگرد. برای سپری کردن مراحل ثبت طرح صنعتی در سطوح بین المللی باید اتباع هر کدام از کشورهای عضو موافقتنامه ای را با تکمیل تقاضانامه بین المللی به سایر بخش اجرایی مستقر در سازمان جهانی مالکیت طرح صنعتی را تسلیم می کند. برای آن کشورهایی که درخواست شما را رد کرده اند حق اعتراض وجود دارد و چنان چه به کشور مورد تقاضا درخواست ارسال و تایید شود می توان از حمایت ان کشور بهره مند شد.

هزینه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتی با توجه به حقوقی یا حقیقی بودن متقاضی ثبت محاسبه می شود. برای هزینه ثبت طرح های صنعتی علاوه بر هزینه های واریزی، هر طرح صنعتی باید در روزنامه رسمی کشور به چاپ برسد که با توجه به ابعاد طرح و شکل و رنگ هزینه  های آن متفاوت است. از نکات مهم در مورد هزینه های ثبت طرح صنعتی می توان به این موارد اشاره کرد. ثبت طرح های صنعتی از زمان تنظیم اظهارنامه به مدت ده سال اعتبار دارد و برای حفظ اعتبار ثبت طرح باید هزینه سالانه آن را قبل از تاریخ انقضای آن پرداخت شود. هزینه های پرداختی با توجه به جدول خاص انجام می شود، چنان چه پرداخت در زمان مشخص انجام نشود، اعتبار گواهینامه ثبت طرح صنعتی از بین می رود. چنان چه مالک طرح یا مشاور حقوقی آن پس از 6 ماه از انقضای موعد مقرر انقضای اعتبار گواهینامه، علاوه بر هزینه مشخص شده، جریمه آن را پرداخت کند اعتبار طرح صنعتی در جای خود باقی می ماند.

شرایط و قوانین ثبت طرح صنعتی

حمایت قانون از طرح های صنعتی براساس ثبت کردن طرح صنعتی، ابتکار و اصیل بودن طرح صنعتی، جدید و نو بودن طرح صنعتی و طراحی اخلاقی و شرعی انجام می شود و این موارد جزو شرایط و قوانین ثبت طرح صنعتی محسوب می شوند که باید رعایت شوند. در این صورت طرح صنعتی رد خواهد شد و امتیازی به آن تعلق نمی گیرد. طرح صنعتی باید ثبت شود زیرا با ثبت طرح امکان بهره برداری و استفاده از آن طرح توسط دیگران امکان پذیر نخواهد بود و چنان چه از سوی قانون تخلف آن مشخص شود جریمه برای شرکت متخلف در نظر گرفته می شود. از شرایط و قوانین ثبت طرح صنعتی این است که طرح اصیل و مبتکرانه باشد. ثبت طرح های صنعتی نباید کپی برداری از طرح های موجود باشد. عدم کپی برداری از طرح های موجود باعث تفاوت و دیده شدن کالا و موفقیت آن می شود.

کدام طرح ها تحت حمایت قانون قرار نمی گیرند؟

طرح هایی که در کشورها بنا به دلایل خاص قابل ثبت نیستند شامل موارد زیر می شوند. آن دسته از طرح های صنعتی که شرایط و قوانین لازم در مورد ثبت را مانند اصیل بودن طرح صنعتی و ابتکار و خلاقیت در طراحی و جدید بودن را رعایت نکرده باشد. طرح های صنعتی دارای نماد رسمی یا نشان رسمی یک کشور را داشته باشد. آن دسته از طرح هایی که خلاف شرع و اخلاقیات جامعه باشد . برخی از کشورها نیز صنایع دستی را به عنوان طرح های صنعتی مورد حمایت خود قرار نمی دهند. برای اطلاع از قوانین و مقررات لازم در این زمینه بهتر است با مشاورین حقوقی مشورت داشته باشید تا آن ها در مورد چگونگی ثبت طرح صنعتی و شرایط و قوانین آن راهنمایی های لازم را داشته باشند.

مدت زمان ثبت طرح صنعتی چقدر است؟

بسیاری از افراد که دارای طرح و ایده صنعتی هستند این سوال را از مشاورین و کارشناسان متخصص در این زمینه می پرسند که مدت زمان ثبت طرح صنعتی چه قدر است؟ به طور کلی فرآیند ثبت طرح صنعتی و مراحل آن حدود یک الی چهار ماه زمان می برد. مدت زمان مشخصی برای ثبت طرح های صنعتی وجود ندارد بلکه این زمان با توجه به طرح صنعتی ارائه شده و تعداد افراد در صف انتظار ثبت طرح بستگی دارد. تغییرات مدت زمان ثبت طرح های صنعتی به مسائل دیگری از جمله بررسی اظهارنامه های ثبت طرح صنعتی توسط کارشناس بستگی دارد.