خدمات حسابداری - شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید:
0912 440 6484

خدمات حسابداری

با توجه به افزایش واحدهای اقتصادی و امور سنگین مربوط به حسابداری و مالی آن ها، شرکت های ارائه خدمات حسابداری تشکیل گردیدند تا با ارائه خدمات به مجموعه های اقتصادی مختلف آن ها را در پیشرفت و موفقیت یاری دهند. دیگر حسابداری به شیوه سنتی کاربرد خود را از دست داده است و باید برای حساب امور مالی مطابق با تکنولوژی روز پیش رفت و به روز بود. امروزه یکی از پایه های مهم ارتقا در سازمان، تندکاری و منعطف بودن آن است. با توجه به وضعیت اقتصادی موجود، مجموعه هایی که توانایی آن را نداشته باشند که خود را با شرایط تطبیق دهند، خیلی زود به سمت نابودی کشیده می شوند. یکی از عوامل مهمی که سبب افزایش قابلیت انطباق هر مجموعه ای می گردد، کوچک بودن آن است. به همین دلیل است که اغلب شرکت ها بر آنند تا خدمات تخصصی که بخشی از خدمات مجموعه آن محسوب نمی شود را به بیرون بسپارند.

به عنوان مثال در یک شرکت تجاری، انجام کارهای منوط به بازاریابی دیجیتال، یا موضوعات حسابداری نمونه آشکار کارهای تخصصی هستند که از نیازهای اساسی اغلب سازمان ها به حساب می آیند. از سوی دیگر امکان دارد بسیاری از مجموعه ها تخصص لازم و مورد نیاز را نداشته باشند. از سوی دیگر در اکثر مواقع، شرایط استخدام یک شخص یا یک گروه جهت انجام این امور برای بسیاری از مجموعه ها بهترین گزینه نباشد. از این رو تصمیم گیری اکثر سازمان های اقتصادی این است که کارهای مربوط به حسابداری مجموعه خود را به بیرون بسپارند و از خدمات حسابداری شرکت های حسابداری استفاده کنند. از این رو می توان گفت خدمات حسابداری، مهمترین عامل ارتقای هر کسب و کاری محسوب می شود.

 

خدمات حسابداری

خدمات حسابداری به مجموعه خدمات تخصصی ای می گویند که به واسطه یک فرد یا یک شرکت حسابداری کارآزموده در عرصه مدیریت امور مالی یک سازمان یا کسب و کار عرضه می شود. این امر به واسطه تنظیم قراردادی بین کارفرما و پیمان کار انجام می شود.

خدمات حسابداری چیست؟

خدمات حسابداری تمامی فعالیت هایی هستند که جهت گردانندگی کارهای مالی یک مجموعه اقتصادی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. اصلی ترین و آسانترین کارهای مالی که با قوانین گوناگون سر و کار دارند، از ابتدا تا انتهای یک سال مالی توسط این شرکت ها انجام می گردد. خدمات حسابداری جدا از این که چه مواردی را در بر می گیرد، به چند گونه مختلف به مجموعه ها ارائه می گردد.

انواع خدمات حسابداری از نظر ارائه خدمات

انواع خدمات حسابداری از دو منظر قابل مطالعه و بررسی است:

در این مقاله منظر دوم این خدمات را شرح می دهیم. انواع خدمات مالی شرکت های حسابداری را به طور کامل برای شما شرح می دهیم. خدمات شرکت های حسابداری روی هم رفته به ۴ گونه مختلف به کسب و کارهای گوناگون ارائه می گردد:

  1. کارهای مربوط به مشاوره حسابداری
  2. خدمات تخصصی و حمایتی حسابداری
  3. کارهای اجرایی در عرصه حسابداری
  4. خدمات جامع و کامل حسابداری

انواع خدمات حسابداری از نظر ارائه خدمات

مشاوره حسابداری

اولین خدمات که توسط شرکت های خدمات حسابداری ارائه می شود، مشاوره دهی است. این گونه از ارائه خدمات حسابداری بیشتر توسط کسب و کارهایی برگزیده می شوند که خود از تیم حسابداری یا یک حسابدار برخوردار هستند و صرفا جهت بهتر اداره کردن امور مالی به مشاوره یا مراقبت و بازبینی شرکت های حسابداری نیازمندند. این گونه خدماتی که به وسیله شرکت ها ارائه می شود، با مشاوره دهی در امور مالی و نظارت دقیق، به ترقی پروسه انجام فعالیت های مالی یک کسب و کار کمک می نماید.

نکته دیگر این است که مشاوره دهی یا نظارت بر انجام کار ممکن است در یک مورد باشد یا این که یک شرکت درخواست کند در همه عرصه ها از خدمات مشاوره بهره ببرد. گاهی اوقات هم این خدمات به این صورت است که یک حسابدار مشاور به شکل موقتی به شرکت مورد نظر ارسال شود.

مشاوره حسابداری

خدمات مشاوره حسابداری بسیار کاربردی هستند و این خدمات می تواند انتخاب یک نرم افزار حسابداری باشد تا دشوارترین مسائل مالیاتی، که نشان از خدمات گسترده این شرکت ها دارد.

به چند مورد از خدمات مشاوره حسابداری اشاره می کنیم:

خدمات تخصصی حسابداری

از انواع دیگر ارائه خدمات حسابداری می توان خدمات تکنیکی، حمایتی و عملیاتی در حسابداری را نام برد. خدمات عملیاتی معمولا راه انداختن سیستم های مالی در مجموعه ها و فعال کردن خودکار کارهای حسابداری در واحدهای اقتصادی را در بر می گیرد. این گونه از خدمات در واقع تخصصی و فنی ترین خدمات حسابداری محسوب می شود که از آن پشتیبانی می شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که شاید بتوان شرکت هایی که نرم افزارهای حسابداری ارائه می دهند را نیز از جمله شرکت های ارائه دهنده این خدمات به حساب آورد.

به چند مورد از خدمات فنی و عملیاتی شرکت های حسابداری اشاره می کنیم:

خدمات تخصصی حسابداری

خدمات حسابداری مربوط به کارهای اجرایی

در این گونه خدمات به طور معمول همه کارهای اجرایی یک واحد اقتصادی در حوزه حسابداری به شرکت های ارائه خدمات حسابداری واگذار می گردد. گاهی اوقات نیز ممکن است بخشی از کارهای اجرایی به بیرون از مجموعه سپرده شود و پاره ای از آن به دست تیم حسابداری خود مجموعه اجرا شود. در اغلب موارد شرکت هایی که از خدمات اجرایی بهره مند می شوند، از سایر خدمات مانند خدمات عملیاتی و مشاوره نیز استفاده می کنند.

احتمال دارد یک نیروی حسابدار متخصص و کارآزموده از سوی شرکت ارائه دهنده خدمات حسابداری به کسب و کار مد نظر ارسال گردد تا انجام کارهای حسابداری آن کسب و کار به صورت کامل برون سپاری گردد.

به چند مورد از خدمات اجرایی که توسط شرکت های حسابداری ارائه می شود، اشاره می کنیم:

 خدمات جامع و کامل حسابداری

شرکت های حسابداری به شیوه های گوناگون خدمات لازم را به مشتریان خود ارائه می نمایند. بعضی از آن ها به شکل تخصصی در یک عرصه مانند مشاوره حسابداری به فعالیت مشغول هستند و بعضی دیگر احتمالا آمیزه ای از شیوه های گوناگون ارائه خدمات حسابداری را به مشتریان خود عرضه بدارند. اغلب شرکت های حسابداری نیز خدمات جامع و کامل حسابداری را ارائه می نمایند.

مسئله مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ابتدا نیاز مجموعه خود را از خدماتی که احتیاج دارید بسنجید، سپس به شرکت ارائه خدمات حسابداری معتبر مراجعه کنید.

انواع خدمات حسابداری از منظر موضوع

ارائه خدمات حسابداری بر طبق نوع واحد اقتصادی

خدمات حسابداری را از دیدگاه دیگری نیز می توان بررسی نمود. این گونه رده بندی فقط وابسته به ماهیت کسب و کار است و بر پایه آن خدماتی که شرکت حسابداری ارائه می کند، بر طبق نوع آن کسب و کار خواهد بود.

ارائه خدمات حسابداری بر طبق نوع واحد اقتصادی

شرکت خدمات حسابداری در تهران

از آن جا که کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی و مالیاتی افزایش یافته است، شرکت خدمات حسابداری به منظور ارائه خدمات متنوع حسابداری ایجاد شدند. این شرکت ها با اتکا بر معیارهای حسابداری و مالیاتی به کارهای مختلف را انجام می دهند. این شرکت ها تمایل دارند تا جهت انجام کارهای شرکت های مورد نظر قرارداد ببندند و به شکل سالانه یا ماهانه خدمات خود را ارائه دهند. در حال حاضر در ایران، امور مالی از با اهمیت ترین مسائل موجود در شرکت ها است.

این مطلب از اهمیت بسیاری برخوردار است که با وجود شرکت های حسابداری مختلف در تهران، جهت انتخاب شرکت خوب دقت لازم را داشته باشید. هر کس برای انتخاب، ملاک های خود را دارد که با توجه به نیاز خود آن را بر می گزیند. از آن جایی که قانون و قوانین حسابداری و مالیاتی در تمام شهرهای کشور یکسان است، فرقی نمی کند که خدمات حسابداری خود را از تهران دریافت کنید یا از اصفهان، شیراز و غیره. با خواندن نکات زیر می توانید نسبت به دریافت هرچه بهتر خدمات حسابداری خود در هرکجای ایران اقدام کنید.

برای دریافت خدمات حسابداری از هر شرکت، بایستی به نکات زیر توجه داشته باشید:

برون سپاری خدمات حسابداری چه فوایدی دارد؟

تمرکز بر امور مهم و اساسی

هر مجموعه اقتصادی از امور بسیار زیاد و گسترده ای تشکیل شده که رسیدگی به همه آن ها زمانبر است و برون سپاری این امور سبب می شود شما بتوانید کارهای اصلی و مهم شرکت خود را انجام دهید و مدیریت برخی از کارها را به شرکت خدمات حسابداری بسپارید تا بتوانید در مدت کوتاهی به پیشرفت چشمگیری برسید.

صرفه جویی در مخارج

امور که در پشت صحنه یک مجموعه اقتصادی وجود دارد بسیار زیاد و دشوار است؛ ابعاد شرکت شما یک عامل بازدارنده در برابر انجام کارها با هزینه های کمتر و مناسب است. بنابراین برون سپاری خدمات مالی و حسابداری در ثابت نگه داشتن ابعاد شرکت و صرفه جویی در هزینه ها مؤثر است. به عنوان مثال یک پزشک در مطب خود قصد دارد طرح های گوناگون بیمه را پذیرش کند. شخصی که به صورت پاره وقت کار می کند توانایی انجام همه امور را به طور صحیح ندارد. از این رو این کار را به شرکتی که در زمینه بیمه های پزشکی تخصص دارد، می سپارد.

برخی از هزینه های دیگر در شرکت وجود دارد که بسیار سنگین هستند. به عنوان مثال توسعه یک شرکت سبب شده که به فضای اداری بیشتری نیاز پیدا کند؛ امکان افزودن فضای بیشتر در حال حاضر برای این شرکت امکان پذیر نیست. بنابراین بهترین کار برون سپاری برخی از کارها است تا این مشکل مرتفع گردد. بدین منظور می توان بازاریابی تلفنی یا ورود داده‌ها را به شرکت خدمات حسابداری تفویض کرد.

منعطف شدن نیروی کار

در برخی از فصول شما نیاز به نیروی کار بیشتری دارید. برون سپاری خدمات حسابداری و خدمات مالی این قابلیت را برای شما فراهم می کند. به این ترتیب می توانید در این فصول نیروی انسانی بیشتری در اختیار داشته باشید و بعد از اتمام کار دیگر نیازی به آن ها ندارید و می توانید آن ها را کنار بگذارید. به عنوان مثال بخش حسابداری که در فصل تنظیم اظهارنامه مالیاتی و تنظیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و دوره حسابرسی کار بسیار سنگین و طاقت فرسایی دارد، با برون سپاری خدمات مالی و خدمات حسابداری این امور قابلیت آن را دارد که با به کار گیری هزینه ثابت، منابع انسانی بیشتری در اختیار داشته باشد.

منعطف شدن نیروی کار

استمرار شرکت و مدیریت تهدید

در زمانی که گردش مالی پرسنل افزایش می یابد، عدم هماهنگی در انجام عملیات زیاد می شود. برون سپاری امور مالی می تواند دوام شرکت را زیاد و همچنین از پایین آمدن کیفیت عملیات در شرکت بکاهد. به عنوان مثال در یک شرکت مدیر منابع انسانی به علت پزشکی در مرخصی طولانی مدت به سر می برد و دو همکار اجرایی او نیز به دلیل انجام برخی کارها شرکت را ترک کرده اند. در چنین شرایطی با برون سپاری کارهای مربوط به منابع انسانی از مختل شدن امور پیشگیری کرده و شرکت می تواند به راحتی به فعالیت خود ادامه دهد.

آموزش پرسنل داخلی

یک شرکت قصد دارد یک پروژه عظیمی انجام دهد که نیاز به مهارت هایی دارد که کارمندانش از این مهارت ها بی بهره هستند. با برون سپاری کار، افرادی وارد شرکت شما می شوند که مهارت های مورد نیاز را دارا هستند پرسنل شما نیز می توانند در کنار این افراد کار کنند و مهارت هایی که نیاز دارند، آموزش ببینند. به عنوان مثال یک شرکت نیازمند جایگزین یا بهبود برخی تجهیزات سفارش شده است. مهندسان شما نمی توانند تجهیزات جدید را طراحی کنند یا آن ها را ارتقا دهند. برون سپاری این پروژه و نیز ورود مهندسان جدید به شرکت، این فرصت را برای کارمندان شما مهیا می کند تا مهارت های جدیدی یاد بگیرند.

 

آموزش پرسنل داخلی

لیست خدمات حسابداری

انجام پروژه های حسابداری (انجام کلیه امورحسابداری شرکت های تولیدی، تجاری، خدماتی، پیمانکاری و شرکت های دانش بنیان، شرکت های تازه تاسیس و واحدهای اقتصادی حقیقی )

طراحی سامانه های حسابداری و انبار، ارائه خدمات مشاوره در زمینه انتخاب نرم افزارهای مالی سازگار با ظرفیت عملیات و نوع پیشه صاحبان کار.

ارائه خدمات حسابداری جهت راه انداختن سامانه حسابداری مجموعه های اقتصادی تازه کار هم سو با آخرین تغییرات در معیارها و استاندارهای حسابداری

ارائه خدمت جهت برنامه ریزی و انجام عملیات تدوین قیمت تمام شده محصول ساخته شده، طرح های  پیمانکاری، محصولات وارداتی .

تدوین و ساماندهی گزارش های مالی و حسابرسی شرکت ها و سازمان ها با آخرین تغییرات صورت گرفته  مطابق با اخرین سال کاری.

انجام حسابرسی داخلی و بازبینی سامانه های جاری مالی و ارائه طرح ها اصلاحی

ارائه سرویس در مورد تدوین و ساماندهی گزارش حقوق و حق الزحمه، صورت بیمه و مالیاات و فرستادن آن ها

ارائه خدمات در خصوص موضوعات بیمه اجتماعی شرکت ها و تنسیق لایحه و پیگیری ایرادات به تامین اجتماعی

جداسازی و واکاوی گزارش های مالی و معین کردن ارزش شرکت ها و مشاوره دهی در زمینه سرمایه گذاری در بورس

خدمات حسابداری در خصوص بررسی حسابها و حل تناقض و ناهمسانی حساب های شرکاء

ارائه خدمات به شرکت های خارجی فعال ساکن در ایران

تدوین صورت های مالی به زبان انگلیسی برای ارسال به سفارت خانه ها

نکاتی جهت انتخاب شرکت حسابداری خوب و مناسب

یک شرکت خدمات حسابداری خوب، نه تنها باید خدمات خود را به صورت مستمر و عالی ارائه کند، بلکه باید از برخی ویژگی های لازم برای این کار برخوردار باشد. موارد زیر شما را در انتخاب شرکت حسابداری خوب و مناسب یاری خواهد کرد.

برای برون سپاری فعالیت های حسابداری و مالی مجموعه خود حتما نیازهای خود را مد نظر قرار دهید و آن ها را یادداشت کنید، سپس اقدام به تفویض بخشی یا همه فعالیت های حسابداری به مجموعه ما اقدام کنید تا کارهایتان در اسرع وقت انجام شود.