خدمات مالیاتی - شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید:
0912 440 6484

خدمات مالیاتی

اگر شما هم صاحب یک کسب و کار هستید، احتمالا از حساسیت مسائل مالیاتی آگاهید. فرقی نمی کند که محل کارتان در کجاست؛ در هر کجای ایران که باشید، مجبور به پرداخت مالیات هستید. اما در این بین، مسئله ای که خیلی از اوقات باعث به وجود آمدن مشکل برای مدیران شرکت ها و برند های مختلف می شود، بحث پیچیدگی است. در اینکه باید مالیات مربوط به کسب و کار خود را پراخت کنیم، هیچ شکی نیست. اما گاهی اوقات به دلیل پیچیده بودن و پروسه نسبتا سخت آن، مقداری از حساب ها با هم جا به جا می شود. همین امر باعث شد تا امروزه شاهد نهادی با عنوان شرکت مالیاتی باشیم، که به انواع موسسه ها، خدمات مالیاتی ارائه می کنند. شما می توانید برای دریافت مشاوره مالیاتی مربوط به کسب و کار خود، از بخش خدمات مالیاتی مشاغل موسسه ما کمک بگیرید.

 

اما یک سوال اصلی که این روزها، ذهن بسیاری از صاحبان کسب و کارها را به خود مشغول کرده این است که آیا استفاده از خدمات این موسسه ها الزامی است؟ یا تنها زمانی که به مشکل بر خوردیم باید به این موسسه ها مراجعه کنیم؟ برای اینکه بتوانیم بهتر به این سوال پاسخ دهیم، ابتدا بهتر است تا با وظیفه اصلی شرکت های مالیاتی آشنا شویم. بنا به چیزی که در اساسنامه اکثر این موسسه ها آمده، شرکت های مالیاتی وظیفه انجام کامل خدمات مالیاتی مشاغل را بر عهده دارند. این خدمات طیف بسیار وسیعی را شامل می شود، که همه آن ها به وسیله این شرکت های مالیاتی قابل انجام است.

از انواع اظهارنامه های مالیاتی گرفته تا صورت های مالی و غیره همه و همه جزیی از این خدمات هستند که می توانید برای انجام آن ها، از این شرکت ها کمک بگیرید. البته برای کار کردن با این شرکت ها، لازم به سپردن همه ی امور مالی به آن ها نیست. شما می توانید به انتخاب خود، هر بخش از پروسه مالیاتی که مایل بودید را به این شرکت ها بسپارید و از خدمات مالیاتی مشاغل آن ها استفاده کنید.

اگر بخواهیم به طور کلی نگاه کنیم، انجام دادن خدمات مالی هر موسسه، بر عهده بخش حسابداری آن است. حسابداری هر شرکت موظف است تا با بررسی اطلاعات و صورت حساب های مالی، نرخ معین شده برای مالیات را محاسبه و به شرکت اعلام نماید. بعد از این، مالیات محاسبه شده به حساب نهاد مربوطه واریز شده و به این صورت سوابق مالیاتی هر شرکت شکل می گیرد. در ظاهر ماجرا، همه چیز بسیار روشن و ساده است؛ اما مسئله ای که باعث بروز مشکل و موارد ناخواسته می شود، مبهم بودن بعضی از مراحل آن است.

طبیعی است که حسابداری هر شرکت، با توجه به اطلاعات در دسترس، توانایی بر طرف کردن مشکلات مالی را دارد؛ اما در خیلی از موارد، به دلیل پیچیدگی این حساب ها، شرکت دچار مشکلات مالیاتی می شود. امروزه دیگر فرقی نمی کند که صاحب یک کارخانه چند هزار متر مربعی در وردآورد هستید یا یک کارگاه ۱۰۰ متری در کرج را اداره می کنید. این پیچیدگی و مبهم بودن پروسه مالیاتی، می تواند ضررهای جبران ناپذیری بر برند و کسب و کار شما وارد کند و باعث خراب شدن سابقه موسسه تان شود. پس حتی اگر کسب و کار کوچکی را نیز اداره می کنید، مشاوره مالیاتی با یکی از موسه های ارائه خدمات مالیاتی مشاغل، می تواند کمک بسیار بزرگی به شما بکند.

خدمات مالیاتی مشاغل، شامل چه مواردی است؟

خدماتی که شرکت های مختلف مالیاتی در اختیار صاحبان کسب و کار می گذارند، گستره بسیار وسیعی را شامل می شود. اما در این بین، بعضی از خدمات هستند که بیشترین رجوع را دارند و از تقاضای بیشتری در میان کارفرمایان برخوردارند. از این خدمات مالیاتی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

اظهارنامه مالیاتی

یکی از مهمترین خدماتی که شرکت های خدمات مالیاتی مشاغل به مدیران کسب و کار ها ارائه می کنند، تدوین و تنظیم اظهارنامه مالیاتی است. شرکت ها و برندهای مختلف، از هر صنعت و حوزه ای که باشند، می توانند برای پرداخت مالیات خود، یک اظهارنامه مالیاتی تنظیم کنند. در این اظهار نامه، همه اطلاعات مالی شرکت درج شده که به واسطه آن، میزان دقیق مالیات آن شرکت مشخص می شود.

 

مشکلی که اکثر مدیران با آن مواجه اند و هر ساله ضررهای مالی سنگینی را از آن متحمل می شوند، پرکردن نادرست این فرم است. متاسفانه سرپرستان هر شرکت، به دلیل مشغله کاری بسیار بالایی که دارند، زمان مناسبی برای پر کردن این فرم اختصاص نمی دهند و دقیقا همین دلیل، باعث خسارت های مالی بعضا شدید به شرکت می شود.

شرکت های مشاوره مالیاتی، با پر کردن صحیح و دقیق این فرم، آن را به گونه ای تدوین می کنند، تا از ورود هرگونه خسارت مالی به شرکت مورد نظر جلوگیری شود. همچنین با زمان بندی و برنامه ریزی دقیق این موسسه ها، سابقه بسیار خوبی در سازمان امور مالیاتی کشور ثبت خواهید کرد، که این خود نیز یک امتیاز بزرگ است.

تخفیف مالیاتی

موضوعی که این روزها در فضای مجازی و در بین مدیران بسیار داغ شده این است که چگونه می توانیم در پرداخت مالیات خود تخفیف بگیریم؟ گرفتن تخفیف در پرداخت مالیات از قوانین خاصی برخوردار است و به همین سادگی نمی توان آن را دریافت کرد. اما شرکت های مشاوره مالیاتی، با شناخت کامل از این قوانین و نحوه اجرایی شدن آن ها، می توانند شما را در دریافت این تخفیف به طور کامل راهنمایی نمایند. اگر مجبور به پرداخت مالیات نسبتا سنگینی هستید و قصد گرفتن تخفیف در این زمینه را دارید، توصیه می شود که حتما با یک شرکت مالیاتی معتبر مشورت کنید.

 

قسط بندی مالیات

گاهی اوقات، به دلیل مالیات بالا و یا جریمه سنگینی که برای شرکتمان در نظر گرفته شده، به هیچ عنوان توانایی پرداخت آن را به صورت کامل نداریم. اگر شما هم تا به حال با این شرایط مواجه شده اید یا فکر می کنید که ممکن است در چنین موقعیتی قرار بگیرید، شرکت های مالیاتی می توانند به شما کمک کنند.

 

این موسسه ها، با اطلاع کامل از قوانین مربوطه در این زمینه، می توانند مالیات در نظر گرفته شده برای شما را به چند قسط تقسیم کنند. قوانین و مقررات موجود در زمینه قسط بندی مالیات، از پیچیدگی خاصی برخوردار است. شما می توانید به جای صرف زمان زیاد روی مطالعه این قوانین، آن را به یک شرکت مالیاتی معتبر بسپارید و در کمترین زمان ممکن، مالیات خود را قسط بندی کنید.

مالیات تکلیفی

یک از آن دسته مالیات هایی، که باید به صورت ماهانه و سالانه آن را بپردازید، مالیات تکلیفی نام دارد. هیچ فرقی نمی کند که از چه کسب و کاری هستید یا در کجای ایران حضور دارید. مالیات تکلیفی، موضوعی است که پرداخت آن برای همه صنایع اجباری است و در صورت عدم پرداخت آن، مشمول جریمه خواهید شد. اما مسئله ای که اهمیت بسیار زیادی دارد، این است که چگونه می توان با استفاده از قوانین جدید، این میزان مالیات را به پایین ترین حد ممکن کاهش داد؟

این دقیقا همان خدمتی است، که شرکت های خدماتی مالیات انجام می دهند و شما را از شر هزینه های اضافی و بیهوده راحت می کنند. این کار، تنها به وسیله تسلط کامل به قوانین مالیاتی کشور است که مطالعه آن، زمان و هزینه بسیار زیادی را طلب می کند. شما می توانید به راحتی و با کمک یکی از شرکت های خدمات مالیاتی معتبر، این اسناد را به بهترین صورت مرتب کنید و از کمترین مالیات تکلیفی ممکن، بهره مند شوید.

معاملات فصلی ماده ۱۶۹ مکرر

طبق قانون، هر شرکت یا برندی که در سازمان مالیاتی کشور نام نویسی می کند، موظف است تا اطلاعات معاملات خود را به این سازمان اعلام کند. اطلاعاتی که از طرف شما به سازمان اعلام می شود، باید طبق همان قالبی و فرمتی باشد که امور دارایی تعیین کرده است. زمانیکه در حال ارائه این اطلاعات هستید، حتما برای اینکه بتوانید به معاملات خود ادامه دهید، باید کد اقتصادی خود و طرف مقابل را نیز اعلام کنید.

Business man with check boxes over navy blue background

انجام کامل این پروسه و آماده کردن مدارک آن، یکی دیگر از کارهای شرکت های خدماتی است. شما می توانید با عقد قرارداد با یکی از مراکز معتبر خدمات مالیاتی، کل روند معاملات فصلی خود را به آن ها بسپارید. این موسسه ها، با تنظیم اسناد در فرم اعلام شده، شما را به طور کامل در مسیر تدوین این گزارشات و فرستاندن آن ها، همراهی می کنند.

موارد گفته شده تنها گوشه ای از خدمات شرکت های مشاوره مالیاتی بود. توصیه می شود که حتی اگر قصد انجام همه ی امور را ندارید، در بخش های حساسی مانند تنظیم اظهارنامه های مالیاتی، از این شرکت ها کمک بگیرید. چرا که هر اشتباه کوچک در این زمینه، می تواند خسارت های سنگین و جبران نشدنی به برندتان وارد کند.

مشاوره مالیاتی

یکی دیگر از مهمترین خدمات شرکت مالیاتی، ارائه مشاوره مالیاتی است. با این که خیلی از موسسه ها وکسب و کارها بخش مالی خود را تقویت می کنند و نیروی های متخصصی استخدام می کنند، اما باز هم قوانین روز به روز در حال تغییر است. مطالعه همیشگی این مقررات و صرف زمان برای پوشش کامل آن ها، حجم زیادی از زمان و سرمایه شرکت را می طلبد که در خیلی از موارد این کار مقرون به صرفه نیست.

شرکت های مالیاتی با مطالعات گسترده و به روزی که در این زمینه دارند، از جدید ترین قوانین حوزه مالی کسب و کارها آگاهند. شما می توانید به کمک این موسسه های خدماتی، اطلاعات و مدارک خود را به صورتی درست ارائه دهید، تا شامل خسارت های اضافی نشوید. این شرکت ها با نیروهای مجربی که در زمینه مالیات دارند، می توانند شما را به صورت کامل در این زمینه همراهی کنند و در صورت اماکن نیز برایتان تخفیف بگیرند.

یک مشاوره مالیاتی خوب و کامل، می تواند شما را از مرتکب شدن به اینگونه اشتباهات، نجات دهد. البته که خود شما هم تا حدی می توانید این قوانین را مطالعه و اجرا کنید. اما تنها یک اشتباه کوچک می تواند تاثیر جبران ناپذیری در کارنامه کاری تان بگذارد.
مشاوره مالیاتی تنها محدود به همین اظهار نامه ها نمی شود. همانطور که در بالا نیز گفتیم، خدمات شرکت های مالیاتی، گستره بسیار وسیعی را شامل می شود. اگر سابقه پرداخت مالیات را داشته باشید، حتما از نوع ارائه مدارک و اهمیت آن مطلع اید. مدیران کسب و کارها این مطلب را به خوبی می دانند، که چگونگی ارائه مدارک و اسناد مالی، تا چه میزان می تواند بر تعیین رقم مالیات، تاثیرگذار باشد. متاسفانه خیلی از شرکت ها و موسسه ها، با نادیده گرفتن این ریزه کاری ها، جریمه های اضافی و بیهوده ای را برای خود رقم می زنند.

ویژگی های یک شرکت مالیاتی خوب

شرکت های مالیاتی نیز مانند هر کسب و کار دیگری، ویژگی های مخصوص به خود را دارند. شناخت این ویژگی ها می تواند در زمان انتخاب شرکت مناسب، به شما کمک کند تا تصمیم گیری بهتری داشته باشد. اولین ویژگی که یک شرکت مالیاتی باید داشته باشد، ریزبین بودن کارشناسان آن است. متاسفانه بسیاری از موسسه ها در این زمینه هستند، که فقط یک نگاه سطحی به مسئله می اندازند و در آخر هم، نتیجه ای به جز پشیمانی به بار نمی آورند. هنگامی که قصد همکاری با یک شرکت مالیاتی را دارید، حتما به این نکته توجه کنید که موسسه ای که انتخاب می کنید، از دقت و حساسیت بالایی برخوردار باشد. این ریزبینی و حساسیت بالا، باعث ارتباط بهتر شرایط شرکت، با قوانین مالیاتی می شود.

 

دومین فاکتوری که باید در لیست معیارهای خود برای انتخاب شرکت دریافت کننده خدمات مالیاتی قرار دهید، انعطاف پذیر بودن آن است. اطلاعات مالی و مالیاتی، از آن دسته داده هایی است که شکل ها و شرایط مختلفی دارد و خیلی از اوقات، از فرم خاصی پیروی نمی کند. یک شرکت مالیاتی خوب باید بتواند علاوه بر سازمان دهی این اطلاعات، کمبودها و موارد از این قبیل را به شما گزارش دهد و در شرایط مختلف انعطاف پذیر باشد. این ارتباط گیری و انعطاف پذیری در شرایط، می تواند باعث ایجاد روابط پایدار بین دو طرف شده و نتایج خوبی برای هر دو شرکت، رقم بزند.

با توجه به مطالب بالا و موضوعاتی که به آن در این مقاله پرداختیم، شرکت های مالیاتی خدمات بسیار گسترده ای را عرضه می کنند. شما می توانید با توجه به نیازتان، در هر قسمتی که نیاز به کمک دارید، با این شرکت ها همکاری کنید. جدای از اینکه کسب و کارتان در چه مرحله ای است و چه حجمی دارد، همکاری با یک شرکت مالیاتی معتبر، می تواند حجم قابل توجهی از مالیات های شما را کاهش دهد.