Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
دفاع مالیاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟ – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
دفاع مالیاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

دفاع مالیاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

دفاع مالیاتی یکی از واکنش هایی است که مودیان مالیاتی نسبت به حسابرسی های مالیاتی خود انجام می دهند. آنان به این طریق از حق خود دفاع کرده و از پرداخت مالیات به طور کامل و یا بخشی از آن معاف می شوند. عامل مهم در تشخیص میزان مالیات بر درآمد، شغل اشخاص است. ممکن است در برخی اوقات ممیز مالیاتی، میزان درآمد شخص را اشتباه محاسبه کرده باشد. به همین منظور قانونگذار برای رفاه حال مودیان دفاع از مالیات را برای آنان قرار داده است.

موضوع ما در این مطلب دفاع مالیاتی خوب است که به مسائلی پیرامون آن مانند نحوه محاسبه مالیاتی کشور نیز پرداخته می شود.

دفاع مالیاتی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

روش محاسباتی مالیات در کشور

فرآیند قانونی محاسبات مالیاتی در ایران مانند کشورهای دیگر است. در کشور ما اغلب مالیات را به دو روش تعیین می کنند. این دو روش عبارتند از: علی الرأس و خود اظهاری.

مودی مالیاتی اعم از حقیقی و حقوقی در روش محاسباتی خود اظهاری، با ارائه اظهارنامه مالیات خود میزان درآمد سالانه و هزینه ها را اعلام می کند. این هزینه ها شامل حقوق کارمندان و کارگران، استهلاک و غیره می شود. ممیزان یا کارشناسان امور مالیاتی با بررسی اظهارنامه و مدارک موجود در صورت صحت آنها، میزان مالیات را مشخص می کنند.

در روش دوم که همان راه علی الرأس است، مبنای تشخیص درآمد، اظهارات شخص نیست. در این محاسبه، ملاک تشخیص مأموران و ممیزان مالیاتی است. از این هنگامی استفاده می شود که اظهارات مودی با مدارک واقعی مغایرت داشته و بررسی مجدد آنها ضرورت دارد.

روش محاسباتی مالیات در کشور

 

دفاع مالیاتی چیست و یک دفاع خوب چه ویژگی هایی دارد؟

محاسبه مالیات از آنجا که یک فرآیند پیچیده به شمار می رود علاوه بر تشخیص ممیزان، نیاز به آگاهی مودی نیز وجود دارد. اگر چه از  افراد ماهر و با تجربه ای برای تعیین محاسبات مالیات استفاده می شود، اما باز هم ممکن است در این فرآیند اشتباهاتی به وجود آید. مودی آگاه در صورت بروز مشکل می تواند یک دفاع مالیاتی خوب از خود داشته باشد.

شخص مشمول مالیات باید قادر باشد از مدارکی که ارائه داده است، دفاع کند. این دفاع مالیاتی اگر از روی آگاهی و آشنایی با قوانین نباشد، ممکن است به جایی نرسیده و باعث ایجاد اختلال در روند کار شود. یک دفاع مالیاتی خوب از طریق آشنایی با قوانین و تبصره های مالیاتی و همینطور داشتن اطلاعات کافی و همه جانبه به دست می آید. دفاع از مالیات یک شمشیر دو لبه بوده که ممکن است موجب آسیب و ضرر و زیان مودی شود. به همین سبب پیشنهاد می شود در صورت نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی به این امر مبادرت نکنید.

دفاع مالیاتی چیست و یک دفاع خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مراکز مشاوره و امور مالی می توانند به شما در این امر مهم مالی کمک کنند. مشورت با یک مشاور مالیاتی خبره شما را از زیان های بعدی برحذر می دارد.

نکات مهم در خصوص دفاع مالیاتی

قبل از هر امری بهتر است با جوانب کار آشنا شوید و نکاتی مهم آن را در نظر بگیرید.

  • یکی از مهمترین مواردی که باید در مورد آن اطلاع داشته باشید این است که درآمد چه کسانی مشمول مالیات می شود. برخی از این اشخاص عبارتند از: کلیه اشخاص حقوقی و حقیقی، کلیه ایرانیان مقیم ایران نسبت به اموال خود در ایران و خارج از آن.
  • اگر توانایی دفاع از مالیات خود را ندارید بهتر است از مشاوران باتجربه و ماهر کمک بگیرید.
  • برای دفاع مالیات شاید بهترین فرد برای شما یک حسابدار آشنا به قوانین باشد. تمام دفاتر حسابرسی و اظهارنامه ها باید زیر نظر شخص حسابدار انجام شود. مزیت کمک گرفتن از مدافع حقوقی در روند دفاع این است که فردی حرفه ای را به جای شخص ناآگاه برای این کار گماشته اید.
  • اگر شخصا می خواهید دفاع را بر عهده بگیرید باید بدانید که لایحه نویسی و تنظیم متن نامه اعتراض از مهارت هایی است که باید در آن تبحر داشته باشید. اهمیت لایحه دفاعی در دعاوی مالیاتی بسیار زیاد بوده و باید با قوانین موجود مطابقت داشته باشد.

نکته: لایحه متنی است که از طرف صاحب دعوی اعم از کیفری و حقوقی برای احقاق حق به مقام قضایی ارائه می شود.

نکات مهم در خصوص دفاع مالیاتی

  • هر کس می خواهد برای دفاع مالیاتی و سایر دعاوی اقدام کند اعم از خود شخص یا وکیل او، باید دوره های آموزش امور مربوط به آن را گذرانده باشد. برای تنظیم لایحه و نامه اعتراض بهتر است یک نمونه از آن را دیده باشید. باید بدانید که در آن به چه مواردی اشاره می شود. علاوه بر مشاهده یک نمونه لایحه بهتر است با یک متخصص در این زمینه نیز مشورت کرده و سوالات خود را از او بپرسید.

برخی از نکات لازم جهت تنظیم لایحه دفاع از مالیات

تنظیم لایحه دفاعیه باید توسط مودی، وکیل یا قائم مقام قانونی او انجام شود که این دفاعیه به دو صورت است: یکی دفاعیه از مالیات شخص حقیقی و دیگری دفاعیه از مالیات شخص حقوقی. هر کدام از این بخش ها ویژگی های مخصوصی دارند. در تنظیم دفاعیه باید صلاحیت مقام یا مرجعی که دفاعیه به آن تسلیم می شود را در نظر داشته باشید.