Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
سر قفلی – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
سر قفلی

سر قفلی

حق سر قفلی از موضوعاتی است که تجار و بازرگانان آن را ایجاد کرده اند و به مرور به قوانین و مقررات وارد شده است. در قانون کشور به حقی که صنعتگر یا تاجر با جلب مشتری برای فعالیت و شهرت خود در محل ایجاد کند، سر قفلی می گویند. سر قفلی مغازه همان طور که از اسمش پیداست مربوط به املاک تجاری می شود و شامل املاک مسکونی نمی گردد. هر مغازه یا ملک تجاری دارای حق سر قفلی و مالکیت است.

به زبان ساده تر می توان گفت که سر قفلی پولی است که مستاجر در ابتدای ورود به عین مستاجره به مالک پرداخت کرده است و به صورت یک قرارداد توافقی مالک منافع تجاری محل با دریافت اجاره بهاء جزئی می شود. در ادامه با مشاورین و کارشناسان متخصص ما در این زمینه همراه باشید تا به بررسی کلی انواع سر قفلی و مزایای گرفتن وکیل برای طرح دعاوی مربوط به آن بپردازیم.

انواع سر قفلی

به لحاظ حقوقی در ایران دو نوع سر قفلی داریم که شامل سر قفلی واقعی، سر قفلی حق کسب و پیشه تجارت می شود. در مورد سر قفلی حق کسب و پیشه تجارت که در عرف میان مردم از آن به عنوان سر قفلی مغازه یاد می شود از قانون روابط موجر و مستاجر 1356 پیروی کرده و طبق آن مغازه های دارای حق تجارت بیت بازاریان کسبه منتقل می شوند.

اما در مقابل به سر قفلی که ناشی از حق کسب و تجارت کسبه نباشد، سر قفلی واقعی گفته می شود زیرا مستاجر در ابتدای ورود به عین مستاجره سر قفلی را با پرداخت پول از مالک خریداری کرده است. سر قفلی واقعی دارای دو بخش قابل بحث است که می توان برای اطلاع دقیق از آن از مشاورین حقوقی کمک گرفت.

خرید مغازه سر قفلی

برای خرید مغازه سر قفلی نیاز به تشریفات خاصی است و طبق قانون چنان چه سر قفلی شامل قوانین روابط موجر و مستاجر 1356 باشد، خریدار باید قبل از خرید اقدام به کسب رضایت از مالک و انتقال سر قفلی آن اطمینان لازم را کسب کند. زیرا در برخی از موارد به دلیل عدم رضایت مالک مجبور به تخلیه ملک با نصب حق کسب و پیشه خواهد شد. بهتر است قبل از خرید مغازه های سر قفلی ابتدا در این زمینه با مشاور یا وکیل حقوقی مشورت های لازم را داشته باشید. آن ها با انجام بررسی های لازم شما را در این زمینه کمک و راهنمایی خواهند کرد زیرا از تمام قوانین و مقررات مربوط به این موضوع مطلع هستند و می توانند طبق آن بهترین تصمیم را بگیرند.

تفاوت و شباهت های حق کسب و پیشه تجارت با سر قفلی

مفاهیم حق کسب و پیشه تجارت با سر قفلی با یکدیگر شباهت و تفاوت هایی دارند. شباهت های این دو شامل:

  • هر یک از آن ها مالی هستند که دارای ارزش اقتصادی بوده و قابل تبدیل شده به پول می باشند.

  • هر کدام از آن ها قابل انتقال به ورثه هستند چه در صورتی که مستاجر حق انتقال به غیر را داشته یا نداشته باشد.

  • از لحاظ قابلیت اجرا و توقیف مشترک بوده و هر دو قابل انتقال به غیر هستند.

اما در ادامه می خواهیم به بررسی موارد مهم تفاوت های میان این دو موضوع مهم بپردازیم که شامل موارد زیر می شود:

  • سر قفلی از نظر شرع امری صحیح و درست است و مشکلی در این رابطه ندارد اما در مورد حق پیشه تجارت اشکالات شرعی وجود دارد.

  • مبلغ سر قفلی با در نظر گرفتن موقعیت ملک، کیفیت بنا و سایر تجهیزات موجود در محل اجاره مشخص می شود اما در مورد حق کسب و تجارت این موارد ملاک نبوده و طبق مدت زمان اجاره و نوع کسب و کار و میزان شهرت و فعالیت آن مشخص و محاسبه می شود.

  • قواعد عمومی در مورد تعیین مبلغ سر قفلی نقش ندارد و مالک این تصمیم را می گیرد که چه مقدار پول به عنوان سر قفلی مغازه تعیین شود اما در حق پیشه و کسب و کار مراجع مربوطه دخالت کرده و با توجه به نظر کارشناس مقدار مبلغ تعیین و مشخص می شود.

  • سر قفلی برای محل بوده اما حق کسب و پیشه تجارت مربوط به شغل است.

  • سر قفلی در ابتدا از مستاجر گرفته می شود و مالک این حق را دارد که از گرفتن ان صرف نظر کند اما در مورد حق پیشه و کسب تجارت حقی وجود ندارد و به مروز زمان ایجاد می شود.

انتقال سر قفلی ملک چگونه انجام می شود؟

چنان چه سند سر قفلی رسمی و مالک حق انتقال به غیر را داشته باشد، می تواند با توجه به سند رسمی، حقوق قانونی خود را به شخص دیگری انتقال دهد. اما زمانی که سند عادی بوده باید حق انتقال در آن نوشته شود و در این صورت صاحب ملک می تواند سر قفلی خود را به دیگری انتقال دهد. البته لزوم انتقال جدید با سند رسمی انجام می شود. آن دسته از افرادی که بدون حق انتقال اقدام به این کار می کنند، در حقیقت مرتکب به تخلف در این زمینه شده اند و با طرح شکایت از سوی مالک، از دست رفتن نصف حق آن ها قطعی است.

مزیت اخد وکیل برای طرح دعاوی مربوط به سر قفلی

طرح دعاوی مربوط به سر قفلی پیچیدگی و مشکلات مخصوص به خود را دارد. برای ورود به این دعاوی نیاز به تجربه، تخصص و اطلاعات است زیرا این دعاوی شباهت های زیادی با یکدیگر دارند. تشخیص تفاوت های آن ها و طرح صحیح دعاوی برای هر یک از آن ها نیاز به دقت و تجربه وکیل و مشاور حقوقی متخصص را دارد. مشاورین حقوقی و وکلای با تجربه برای بررسی این موضوع ابتدا تاریخ انعقاد قرارداد را مشاهده می کنند زیرا تاریخ قرارداد اهمیت فراوانی در تصمیم گیری چگونگی و نحوه طرح دعاوی دارد.

برخی از قراردادها شامل قوانین قدیم و برخی دیگر طبق قوانین جدید بررسی می شوند و قانون و مقررات آن ها با یکدیگر متفاوت است. وکیل با بررسی هایی که انجام می دهد ابتدا مشخص می کند که مورد مطرح شده مربوط به موضوع حق کسب و پیشه است یا سر قفلی. با مشخص شدن این موضوع سایر مراحل رسیدگی به پرونده از طریق قانون با دقت و حساسیت بالا انجام می دهد. مشاورین حقوقی ما در این زمینه می توانند شما را در روند رسیدگی به پرونده کمک و راهنمایی کنند.