Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
سفته – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
سفته

نکاتی که باید در هنگام دادن سفته بدانید

از نظر قانون، سفته به عنوان سند تجاری شناخته شده است که با هدف پرداخت مبلغ مشخص شده پول به دیگری در آینده دور یا نزدیک استفاده می شود. شخصی که سفته را ارائه می دهد به دارنده سفته، پرداخت پول در زمان مشخص به صورت عندالمطالبه را تضمین می کند. کاربرد این سند تجاری با رشد و استقبال فراوانی رو به رو شده و در روابط تجاری افراد با یکدیگر بیشتر استفاده می شود. دادن سفته اصطلاحی است که برای صدور سفته به کار می رود و گرفتن سفته نیز اصطلاحی است که برای صدور سفته از طرف شخص دیگر به نفع شما استفاده می شود.

خرید سفته و کاربرد آن کار سخت و پیچیده ای نیست و به همین خاطر اکثر افراد به دلیل عدم آگاهی و اطلاع از مقررات سفته و مزایای آن، سفته در معاملات آن ها کمتر از سایر سندهای تجاری کاربرد دارد. چنان چه مقررات و قوانین سفته به درستی رعایت شود مزایای آن از سایر اسناد تجاری بیشتر خواهد بود. در حال حاضر بسیاری از افراد از مزایا و تضمین قانونی سفته بی اطلاع هستند و در بیشتر معامله های تجاری خود از چک استفاده می کنند. در ادامه با کارشناسان و مشاورین ما همراه باشید تا به بررسی کلی شرایط صدور سفته، ویژگی و نکات مهم کاربردی این سند تجاری بپردازیم.

​​ 

تنظیم سند تجاری سفته چگونه انجام می شود؟

برای تنظیم و تکمیل سند تجاری سفته ابتدا باید مشخصات ظاهری سند تجاری رعایت شده باشد. در صورت عدم رعایت این مشخصات سند تجاری امضا شده شامل قوانین و مقررات سفته نمی شود. پس از بررسی های لازم نوبت به تنظیم سفته می رسد. ابتدا مبلغ مشخص شده باید به صورت حروف روی سند تجاری نوشته شده باشد. این نکته را به یاد دشته باشید که مبلغ تعیین شده بیشتر از سقف مبلغ تعهد در سفته نباشد. نکته مهم دیگری که در تنظیم سند تجاری سفته باید توجه کنید این است که گیرنده وجه سفته باید مشخص باشد. البته نیازی به نوشتن نام شخص بر روی سفته نیست.

سند تجاری سفته را می توان در وجه حامل نیز حواله کرد. از ویژگی های مهم این سند تجاری می توان به مشخص بودن تاریخ پرداخت وجه اشاره کرد. چنان چه این مورد در سند تجاری سفته نوشته نشود، سفته به عنوان سند تجاری شناخته نمی شود زیرا مشخصات اصلی خود را از دست داده است و می توان از آن تنها برای دریافت مبلغ مشخص شده در آن اقدام کرد.

صدور سفته چه شرایطی دارد؟

اگر قصد صدور سند تجاری سفته را برای معاملات تجاری و بازرگانی خود دارید بهتر است قبل از امضا و مهر سفته موارد زیر را با دقت بررسی کنید تا در آینده با مشکلات مختلف رو به رو نشوید. شرایط صدور سفته شامل موارد زیر می شود:

  • باطل کردن تمبر مالیاتی

  • نوشتن تاریخ صدور سفته

  • مشخص کردن شخص گیرنده

  • نوشتن مبلغ مشخص به رقم یا حروف برای سفته

  • مشخص کردن تاریخ تادیه سفته که به صورت عندامطالبه یا موعد مشخص

علاوه بر موارد بالا می توان برخی از موارد اختیاری را در صدور سفته وارد کرد که شامل درج مکان پرداخت سند تجاری جهت صدور آن، در سند تجاری سفته می شود. کارشناسان و مشاورین متخصص در این زمینه می توانند شما را در زمان تنظیم و صدور این سند تجاری کمک و راهنمایی کنند. آن ها تمامی شرایط و قوانین و مقررات صدور سند تجاری سفته را به افراد پیش از خرید و تنظیم آن بیان می کنند.

​​ 

​​ تفاوت های عمده سفته و برات را بشناسید

سفته و برات هر کدام سند تجاری هستند که در معاملات و پرداخت وجه استفاده می شوند اما این دو با هم تفاوت هایی دارند که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. در معاملات تجاری داخلی برات اهمیت و کاربردی ندارد و بیشتر معاملات این سند تجاری در موضوع تجارت بین الملل مطرح می شود. از مهمترین تفاوت های این دو سند تجاری می توان به این موارد اشاره کرد.

در سند تجاری برات، به طور معمول سه نفر اما در سند تجاری سفته دو نفر دخالت دارند. در سند تجاری سفته دیگر موضوع قبولی وجود ندارد زیرا حواله صادر شده بر عهده شخص سوم نیست که احتیاج به قبولی آن باشد. در برات چگونگی پرداخت وجه و محل آن اصل مهم و اساسی است اما در سفته این موضوع اهمیت زیادی ندارد. در مورد اسناد تجاری سفته موعد پرداخت مبلغ اهمیت دارد که باید در زمان و تاریخ مشخص خود پرداخت شوند.

در سند تجاری برات ذکر نام طلبکار (شخص خاص) الزامی است زیرا یکی از شروط اصلی تنظیم برات نام شخصی است که برات در وجه آن صادر شده و باید آن را پرداخت نماید. در صورتی که در تنظیم سند تجاری سفته می توان وجه را به نام حامل بدون آوردن نام شخص خاص صادر کرد.

​​ 

چه نکاتی را در زمان امضای سفته در نظر بگیریم؟

همان طور که می دانید سفته به عنوان سند تجاری برای مبادلات بازرگانی و تضمین تسهیلات بانکی در جامعه کاربرد دارد. در زمان صدور سفته شخص متعهد می شود که مبلغ تعیین شده در این سند تجاری را در زمان مشخص به طلبکار پرداخت کند. سند تجاری سفته را بانک ها نیز در زمان اهدای وام و تسهیلات به افراد دریافت می کنند و هم چنین از آن در معاملات تجاری و بازرگانی استفاده می شود.

براساس قانون معاملات، سند تجاری سفته دارای ویژگی و امتیازهای قانونی مشخصی است که می تواند آن را از سایر اسناد جدا کند. مهمترین نکاتی که در زمان صدور سفته و تنظیم آن لازم است به شرح زیر است.

  • سفته باید دارای مبلغ مشخص و تاریخ صدور باشد.

  • سفته همانند چک برای وصول و انتقال آن نیاز به پشت نویسی دارد.

  • صدور سفته باید با امضا و مهر در وجه شخص یا حامل انجام شود.  ​​​​ 

در معاملات تجاری خود با این سند تجاری بهتر است موارد بالا را در نظر بگیرید تا مشکلاتی برای شما به صورت قانونی ایجاد نشود. چنان چه نیازمند به راهنمایی در این زمینه هستید، می توانید با مشاورین و کارشناسان متخصص حقوقی در ارتباط باشید و از آن ها کمک و راهنمایی بگیرید.