Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
شرایط و مراحل پلمپ دفاتر حقیقی و حقوقی – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
شرایط و مراحل پلمپ دفاتر حقیقی و حقوقی

شرایط و مراحل پلمپ دفاتر حقیقی و حقوقی

براساس قانون تجارت تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی پس از ثبت شرکت در اولین فرصت باید به دریافت پلمپ دفاتر اقدام کنند. هر شخص یا موسسه و سازمانی که قوانین مالیات شامل آن می شود باید تمام عملیات مالی خود را ثبت و نگهداری کند. سوالی که برای افراد مطرح می شود این است که این دفاتر چه کاربردی دارند و چه اقداماتی می توان در مورد آن انجام داد؟ برای پاسخ به این سوالات با مشاورین و کارشناسان حقوقی ما همراه باشید تا به بررسی کامل هر یک از آن ها بپردازند.

شرایط و مراحل پلمپ دفاتر حقیقی و حقوقی

 

قانون برای نگهداری و ثبت آن ها دفاتر پلمپ را تعیین کرده است و هر یک از آن ها وظیفه دارند که از سازمان امور مالیاتی، پلمپ دفاتر مالیاتی خود را دریافت کنند. پلپ دفاتر با نام دفاتر تجاری نیز می شناسند و به صورت اجباری برای مشخص کردن فعالیت های مالی تجار و شرکت های ثبتی در نظر گرفته می شود. عدم دریافت و تکمیل و ارائه این دفاتر موجب توبیخ شرکت یا موسسه و سازمان می شود. دلیل اصلی نامگذاری پلمپ دفاتر این است که تمام صفحات این دفاتر در اداره مالیات و ثبت شرکت ها پلمپ می شود. دفاتر قانونی به دو دسته دفاتر رسمی و دفاتر غیر رسمی تقسیم می شوند. هر یک از دفاتر رسمی و غیر رسمی خود شامل مواردی هستند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

 

شرایط و مراحل پلمپ دفاتر حقیقی و حقوقی

 

پلمپ دفاتر چه کاربردی دارد؟

برای انجام معامله ها از قدیم تا به امروز اصول و قواعدی در نظر گرفته شده است که رعایت آن توسط شرکت ها و تاجران باعث شده از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود. شفافیت در معامله یکی از اصول اولیه و مهم در معاملات است. قانون تجارت برای شفافیت معامله های تجاری راه حل مناسبی را در نظر گرفته است که در صورت عدم توجه و رعایت آن شرکت تجاری با جریمه رو به رو خواهد شد. قانون تجارت برای نوشتن معاملات، درآمد و هزینه هایی که در طول سال تعیین کرده است دفاتر قانونی یا دفاتر پلمپ را در اختیار اشخاص و شرکت ها قرار می دهد. پلمپ دفاتر چه کاربردی دارد؟ همان طور که می دانید دفاتر قانونی برای شفاف سازی هزینه و درآمد و حسابرسی شرکت ها تنطیم می شود. کاربرد پلمپ دفاتر از یک سو معاملات تجاری را ثبت می کند و از طرف دیگر معیار خوبی برای محاسبه و بررسی مالیات است.

چنانچه پلمپ دفاتر صورت نگرفته باشد تنظیم کننده آن جریمه مالیاتی می شود زیرا این دفاتر از سوی اداره مالیات اعتباری ندارد. از این رو باید قبل از شروع سال مالی جدید برای پلمپ دفاتر اقدام نمایید. اگر شرکت ورشکسته شود، دفاتر تجاری بدهی و طلب آن را مشخص می کند و اگر دفاتر تجاری به درستی تنظیم نشده باشد برعلیه شرکت و تاجر سندیت خواهد داشت.

پلمپ دفاتر چه کاربردی دارد؟

 

اقدامات لازم جهت درخواست پلمپ دفاتر

برای بررسی وضعیت معاملات و هزینه و درآمد اشخاص و شرکت های تجاری و اخذ مالیات از آن ها، تمامی اشخاص حقوقی و حقیقی فعال یا غیرفعال در ادره ثبت باید پلمپ دفاتر را دریافت کنند. تمام صفحات دفاتر قانونی در اداره مالیات و ثبت کشور پلپ می شود از این رو به آن ها دفاتر تجاری یا پلمپ دفاتر می گویند. پلمپ دفاتر تجاری و شماره گذاری آن ها اهمیت زیادی دارد و طبق قانون زمانی سندیت و اعتبار دارد که مطابق قوانین و مقررات تنظیم شده باشد، در غیر این صورت بر علیه شرکت سندیت خواهد داشت.

اقدامات لازم جهت درخواست پلمپ دفاتر به این صورت است که ابتدا بس از ثبت شرکت برای دریافت دفاتر تجاری باید به سامانه ثبت املاک و اسناد کشور مراجعه شود. با تکمیل و ارسال اظهارنامه توسط شخص حقیقی یا حقوقی می توانید برای دریافت دفانر تجاری با کارشناس ثبت در تماس باشید. دفاتر قانونی باید هر سال حداکثر تا پایان اسفند توسط اداره ثبت، امضاء و پلمپ و شماره گذاری شود. اگر در هر مرحله از ثبت با مشکلی رو به رو شدید نگران نباشید. شما می توانید با مشاورین و کارشناسان حقوقی باتجربه و متخصص در این زمینه مشورت داشته باشید و از راهنمایی آن ها بهره مند شوید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر

در گذشته دفاتر تجاری به شکل های مختلف میان کسبه و تجار رایج بوده است و با توجه به نوع فعالیت تاجر و میزان شناخت و تسلط آن با قواعد از سندهای مختلف در معاملات و فعالیت های روزمره استفاده می کردند. تا به امروز که قوانین و مقررات تجارت، تجار را به رعایت تکالیف موجود در قانون تجارت موظف کرده است. امرزه در اکثر کشورها شرکت های ثبتی و تاجران برای شفافیت معاملات، درآمد و هزینه های روزانه و هفتگی و ماهانه و سالانه خود موظف به تهیه پلمپ دفاتر و تنظیم آن هستند. برای پلمپ دفاتر تجاری اشخاص حقوقی و حقیقی مدارکی لازم است که به شرح زیر است:

  • کپی کارت ملی و شناسنامه
  • اصل اظهارنامه دریافت شده از سامانه
  • فرم تکمیل اظهارنامه

این مدارک برای افراد حقیقی جهت دریافت دفاتر تجاری قانونی لازم است اما برای اشخاص حقوقی مدارکی برای اخذ پلمپ دفاتر لازم است که به شرح زیر است:

  • کپی کارت ملی مدیر عامل
  • اصل اظهارنامه پلمپ دفاتر قانونی دریافت شده
  • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات ثبتی شرکت
  • اصل معرفی نامه یا وکالت نامه

انواع دفاتر تجاری

دفاتر تجاری آثاری را برای تاجر و شرکت به همراه دارد که شامل اطلاع از وضعیت دارایی و جلوگیری از ورشکستگی است. ثبت معاملات تجاری و هزینه و درآمدهای آن می تواند دلیل بر سندیت کیفیت و شرایط معاملات تاجر و شرکت باشد. برای تعیین مالیات از پلمپ دفاتر تجاری موسسات تجاری استفاده می شود. دفاتر رسمی تجاری شامل دفتر روزنامه، دفتر کل، دفتر دارایی، دفتر کیپه می شود.

دفتر کل برای ثبت تمام معاملات که حداقل باید هفته ای یکبار از دفتر روزنامه استخراج شده باشد و پس از تشخیص انواع مختلف و جدا کردن آن ها، باید هر یک از آنها را در صفحه ای مخصوص به طور خلاصه ثبت کند. دفتر روزنامه، دفتری است که باید به صورت روزانه مطالبات، داد و ستد تجاری و معامله های اوراق تجاری به طور کلی در آن ثبت شود. دفتر دارایی همان طور که از نامش پیداست برای دارایی منقول و غیرمنقول تاجر و دیون و مطالبات آن را از سال های گذشته تفکیک شده و کامل به ترتیب در این دفتر ثبت شده است.

از طریق ثبت این اطلاعات می توان فهمید که شخص چه مقدار سود و زیان در سال داشته است. چنان چه شخص حقوقی باشد باید دفتر دارایی را به سازمان امور دارایی تحویل دهند چنان چه تحویل ندهند مشمول جرایم مالیاتی خواهند شد. دفتر کیپه، دفتری است که تاجر تمامی صورت حساب های صادره خود و مراسلات را به ترتیب در آن با تاریخ مشخص کرده است. در حالحاضر از این دفاتر استفاده نمی شود. دفاتر اندیکاتور که ورودی و خروجی را به ثبت می رساند جایگزین دفاتر کیپه شده اند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پلمپ دفاتر

 

اهمیت پلمپ دفاتر تجاری

پلمپ دفاتر تجاری شرکت هایی که مشمول مالیات می شوند الزامی و دارای اهمیت است. این شرکت ها باید به صورت سالانه هزینه و معاملات خود را براساس استاندارد و قوانی حسابداری در این دفاتر درج کنند و در پایان سال در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند تا مالیات شخص حقیقی و حقوقی طبق آن محاسبه و پرداخت گردد. براساس قانون تجارت تمامی کسانی که کسب و کار حقوقی و حقیقی دارند وظیفه دارند صورت معاملات و فعالیت های خود تنظیم و برای محاسبه مالیات در اختیار سازمان امور مالیاتی محل قرار دهند.

دفاتر قانونی توسط هر مجموعه اقتصادی که مالیات باید پرداخت کند تنظیم می شود. صورت های مالی و هزینه های شرکت در دفاتر پلمپ درج و نگهداری می شود. نگهداری از این دفاتر بعد از صدور برگه تشخیص و پرداخت مالیات نیز اهمیت دارد. باید به تنظیم و نگهداری دفاتر قانونی توجه فراوان داشته باشیم و ثبت و نگهداری آن را توسط حسابرسان حرفه ای انجام دهیم زیرا هر گونه خطا یا اشتباه در آن مشکلات جبران ناپذیری را برای موذی مالیاتی به همراه دارد.

اهمیت تنظیم و ثبت و نگهداری از دفاتر قانوی با توجه به موارد گفته شده بسیار مهم است. چنان چه مشکلی در این زمینه پیدا کردید و نیاز به مشاوره حقوقی در این مورد دارید بهتر است در اسرع وقت جهت مراجعه به مشاوره و صحبت با آن ها در این رابطه اقدام کنید. آن ها با توجه به شناخت و آگاهی کامل در این مورد می توانند شما را کمک کنند.

نکات مهم در دریافت و نگهداری دفاتر قانونی

پلمپ دفاتر توسط مراجع ثبت شرکت انجام می شود. پلمپ دفاتر با شماره گذاری تمامی صفحات و درج شماره ثبت شرکت و مهر اداره مربوطه انجام می شود. با توجه به این موارد امکان تغییر اطلاعات یا جا به جایی در دفاتر تجاری وجود ندارد. در ادامه می خواهیم نکات مهمی را در مورد پلمپ دفاتر قانونی بیان کنیم. دفاتر قانونی هر سال تا پایان اسفند ماه سال قبل توسط اداره ثبت شماره گذاری و پلمپ و امضاء می شود. دفاتر کیپه نیاز به پلمپ و ثبت ندارند. در شرکت های سهامی، دفتر سهام اجباری است اما نیاز به پلمپ آن نیست. پذیرش دفاتر قانونی تجاری از طریق سامانه ثبت شرکت انجام می شود. با توجه به قوانین و مقررات جدید، دفاتر پلمپ تنها به آدرس و کد پستی درج شده در سامانه مربوطه ارسال می شود.

بهتر است نسبت به روزرسانی اطلاعات و اطلاع کد پستی و نشانی شرکت اقدامات لازم را انجام دهید و پس از آن درخواست دریافت دفاتر تجاری را داشته باشید. چنان چه میزان معاملات تجاری بالایی دارید بهتر است دفاتر قانونی با صفحات بیشتر را سفرش دهید تا دوباره مجبور به پلمپ دفاتر نباشید. هزینه های پلمپ دفاتر قانونی در سامانه به صورت آنلاین پس از تایید کارشناس انجام می شود. چنان چه نیاز به دریافت دفاتر قانونی خاص هستید بهتر است بعد از اتمام مراحل درخواست و تایید نهایی از سوی سامانه به اداره پست مراجعه فرمایید و اقدامات لازم را در خصوص تحویل دفاتر تجاری قانونی انجام دهید. پلمپ دفاتر تجاری به فعال یا غیر فعال بودن شرکت ارتباطی ندارد. چنان چه شرکت فعالیت نداشته باشدی جهت اعلام عدم فعالیت خود باید به سازمان دارایی، دفاتر تجاری قانونی خود را خالی و بدون ثبت معاملات تجاری تحویل دهد.