Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
طرح مالیات بر خانه های خالی چیست و در چه مرحله ای است – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
طرح مالیات بر خانه های خالی چیست و در چه مرحله ای است

طرح مالیات بر خانه های خالی چیست و در چه مرحله ای است

طرح مالیات بر خانه های خالی طرح اخذ مالیات از درآمد اجاره منازلی است که بیش از شش ماه خالی باشند. این طرح که برای جلوگیری کردن از احتکار مسکن پی ریزی شده است، هدف گیری اصلی آن، شهرهای بزرگ است. در این مطلب قصد داریم درباره این طرح و جزئیات آن با شما صحبت کنیم.

طرح مالیات بر خانه های خالی چیست و در چه مرحله ای است؟

مشمولین مالیات خانه های خالی و روش محاسبه آن

همانطور که اشاره کردیم، این مالیات به جهت جلوگیری از احتکار مسکن به وجود آمده است و از درآمد اجاره خانه هایی است که بیش از شش ماه از خالی بودن آنها می گذرد. این مالیات به این صورت محاسبه می شود:

  • مالیات خانه خالی در سال اول، معادل پنج برابر درآمد اجاره بهای آن است.
  • در سال دوم مالیات خانه خالی مساوی با 10 برابر درآمد اجاره آن است.
  • مالیات در سال سوم، 15 برابر درآمد اجاره خانه خالی است.

برای مثال اگر مالیات خانه خالی یک واحد آپارتمان120 متری در سال یک میلیون و 800 هزار تومان باشد، در سال دوم معادل 18 میلیون تومان می شود. این قانون برای منازل نوساز یک مهلت یک ساله قرار داده است. به این معنا که اگر یک واحد آپارتمانی نوساز به مدت یک سال خالی باشد از صاحب آن، مالیات خانه خالی اخذ می شود. این مهلت برای پروژه های انبوه سازی به 18 ماه می رسد.

خانه های خالی مشمول قانون مالیات باید معادل مالیات بر درآمد اجاره بها را به ازای هر ماه اضافه، پرداخت کنند.

مشمولین مالیات خانه های خالی و روش محاسبه آن

شرح مختصری درباره طرح مالیات از خانه های خالی در ایران

خانه های مسکونی خالی واقع در شهرهای بیش از 100 هزار نفر جمعیت، به استناد سامانه ملی املاک و اسکان شناسایی می شوند.  چنانچه این املاک نوساز بوده و 12 ماه از پایان عملیات ساخت آنها گذشته باشد، مشمول این قانون هستند. همچنین صاحبان واحدهای غیر نوسازی که آخرین نقل و انتقال آنها حداقل شش ماه پیش بوده است نیز باید مالیات خانه خالی را بپردازند.

اجرا کنندگان طرح مالیات بر خانه های خالی انتظار دارند که با این قانون بتوانند 50% املاک خالی را شناسایی کرده و وارد بازار املاک کنند. در این قانون آمده است که: اگر صاحب خانه ای منزل خالی خود را اجاره ندهد، باید معادل اجاره بهای زمانی که خالی بوده است را به عنوان مالیات پرداخت کند.

سرپرستان خانوار باید محل سکونت خود را اعم از اجاره یا ملکیت، در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند. اگر اطلاعات خانه ای در سامانه ثبت نشده باشد، به عنوان خانه خالی محسوب می شود. اگر خانواری علاوه بر یک خانه در شهر اقامت اصلی خود، دارای یک خانه در شهری غیر از اقامتگاه اصلی باشد؛ معاف از مالیات خانه خالی است.

دریافت مالیات از املاک خالی در هنگام نقل و انتقال خانه امکان پذیر است. در این طرح آمده است که اگر صاحبان واحدهای مسکونی خالی واقع در شهرهای کمتر از 100 هزار نفر در سامانه املاک خود اظهاری کرده باشند، در سال اول و دوم از پرداخت مالیات معاف هستند.

شرح مختصری درباره طرح مالیات از خانه های خالی در ایران

دانشجوهای مشغول به تحصیل و سایر کسانی که در شهری غیر از محل اقامت اصلی خود سکونت دارند، می توانند یک ملک مسکونی دیگر را معاف از مالیات بر خانه های خالی به سامانه معرفی کنند. این معرفی صرفا با ارائه اسناد معتبر امکان پذیر است.

طرح مالیات بر خانه های خالی در کدام مرحله است؟

موفقیت طرح مالیات خانه های خالی در ایران هنوز در حالت ابهام به سر می برد با این حال اصلاح آن یکی از مهمترین طرح های مجلس یازدهم است. با اینکه چند جلسه در شورای نگهبان با اعضای کمیسیون اقتصادی برای تصویب یا رد این مصوبه برگزار شده است ولی هنوز فرآیند اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان در حال اجرا بوده و هنوز آن را تأیید نکرده است. سامانه ملی املاک و اسکان راه اندازی و فرآیند پیچیده جمع آوری اطلاعات مسکن کشور نیز از اول سال 99 آغاز شده است.

طرح مالیات بر خانه های خالی در کدام مرحله است؟

طرح مالیات خانه های خالی در دنیا

شاید بسیاری از افراد گمان می کنند که این طرح در دنیا ابتکاری است و در هیچ کشوری به کار گرفته نشده است. اما این گمان درستی نیست، زیرا برای مثال دولت استرالیا در سال 2017 این قانون را برای خانه های خالی کشور خود تصویب کرد. در این کشور صاحبان ملک های خالی موظف هستند که یک درصد از ارزش ملک را به عنوان مالیات، به دولت خود پرداخت کنند. در این کشور خالی بودن بیش از شش ماه خانه شامل این قانون می شود.

طرح مالیات خانه های خالی در دنیا

شهرداری ایالت هاوایی آمریکا نیز به دلیل افزایش قیمت مسکن و بالا رفتن اجاره بها، اخذ مالیات ملک های خالی را به عنوان یک راهکار مناسب برای ساماندهی بازار املاک مطرح کرده است. در سال 2017 نیز طرح مالیات از خانه های خالی آغاز شده است و بعد از گذشت دو سال علاوه بر درآمد 39 میلیون دلاری دولت محلی کانادا، در ونکوور نیز صاحبان ملک های خالی باید معادل یک درصد از ارزش ملک خود را به شهرداری بپردازند.