نکات مهمی که در هنگام ثبت برند باید آن را بدانید – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
نکات مهمی که در هنگام ثبت برند باید آن را بدانید

نکات مهمی که در هنگام ثبت برند باید آن را بدانید

پس از ثبت شرکت با توجه به نوع فعالیت خود نیاز به علامت کسب و کار یا خدمات یا ثبت برند هستید. برند در واقع نشان یا علامتی تجاری است که به زبان فارسی یا لاتین در فعالیت اقتصادی شرکت مورد استفاده قرار می گیرد. تولید کنندگان و صاحبان کسب و کار برای معرفی محصولات خود از نام تجاری خاص استفاده می کنند. اولین گام برای شروع فعالیت های تجاری در هر زمینه ای انتخاب برند و نام تجاری است. نام تجاری محصولات و خدمات شرکت را از رقبا متمایز می کند، زیرا مشتریان محصولات را تنها با نام تجاری ثبت شده توسط شرکت شما می شناسند.

نکات مهمی که در هنگام ثبت برند باید آن را بدانید

 

در ادامه می خواهیم به برسی هدف از ثبت برند و مزایا و ضرورت های آن بپردازیم. هر شرکت یا مجموعه ای که اقدام به ثبت نام تجاری می کند در واقع محصولات و خدمات خود را از سایر محصولات موجود در بازار فروش متمایز می کند. این تمایز موجب می شود که مشتریان با شنیدن نام تجاری شرکت خصوصیات و ویژگی های محصول و خدمات را به یاد بیاورند. این موضوع برای شرکت بسیار مهم و سودآور خواهد بود.

هدف از ثبت برند چیست؟

در اقتصاد جدید این نظریه مطرح می شود که در کشورهای مختلف در دنیا، شرکت های تجاری تنها با نام و برند تجاری خود شناخته می شوند. ثبت برند تجاری شرکت اهمیت بسیار زیادی در شناخته شدن، تمایز محصول و خدمات با سایر رقیبان می شود. پس از انتخاب نام تجاری مناسب نوبت به مرحله ثبت برند می رسد. منظور از ثبت برند یعنی نام تجاری را در سامانه مربوطه ثبت کنید تا رسمیت پیدا کند.

علائم تجاری ثبت شده امکان سرمایه گذاری و سود اقتصادی صاجبان مشاغل را افزایش می دهد و شرایط لازم را جهت تولید و فروش محصولات و خدمات به مردم مهیا می کند و از این راه می توان تجارت های بین المللی را راحت تر انجام داد. مهم ترین موضوع در مورد ایجاد برند و موفقیت برند تجاری باید در نظر بگیریم، ایجاد تمایز و تفاوت با سایر رقبا است. با درک مفهوم تفاوت در این راه می توانید برند تجاری نیرومند و موفقی را به ثبت برسانید و سود مناسبی برای شرکت و مجموعه به دست آورید.

هدف از ثبت برند چیست؟

 

ثبت برند چه مزایایی دارد؟

از مهم ترین موضوعاتی مربوط به برند تجاری، مزایای ثبت برند است. در عرصه تجارت بین المللی و تجارت داخلی سرعت فعالیت های تجاری و رشد ان ها بسیار بالاست و هر روز شاهد ورود شرکت های تجاری مختلف در این عرضه هستیم. بسیاری از آن ها با ایده های جذاب، طرح های خلاقانه و منحصر به فرد اقدام به فعالیت در این زمینه می کنند. در این میان برخی از شرکت ها هستند که بدون اطلاع یا با اطلاع قبلی نام تجاری مشابهی را برای تجارت خود انتخاب می کنند. بسیاری از افراد برای جلوگیری از سوء استفاده از برند تجاری خود اقدام به ثبت برند خود می کنند. از مزایای مهم برند تجاری می توان به مواردی چون سرمایه گذاری و دارایی، نمایندگی محصول و خدمات، بازاریابی مناسب، قانونی شدن فعالیت، ایجاد تفاوت و تمایز اشاره کرد.

چه علائمی غیرقابل ثبت هستند؟

همان طور که می دانید علائم تجاری در واقع نشانه هایی هستند که برای معرفی خدمات و کالا از نظر کیفیت و ضمانت مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان علائمی هستند که غیرقابل ثبت می باشند. طبق قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائمی که توانایی تمایز با کالا یا خدمات دیگر را نداشته باشند یا خلاف قانون شرعی و نظم عمومی جامعه باشند. خصوصیات گمراه کننده ای در مورد مبدا جغرافیایی کالا یا خدمات داشته باشند. از نشان نظامی یا پرچم و سایر نشانه های مملکت تقلید کند یا عین آن انتخاب شده باشد.

عین یا به تقلید از نشان تجاری شرکت یا موسسه دیگر که ارائه کنند کالا یا خدمات باکیفیت است انتخاب شده باشد. مشابه یا عین علائم تجاری باشد که قبل از آن توسط مالک دیگر به ثبت رسیده است یا تاریخ ثبت آن مقدم بر تاریخ ثبت باشد، در واقع نوعی شباهت میان آن ها وجود داشته باشد که موجب فریب دیگران شود. چنان چه علائم تجاری خلاف قانون و مقررات باشد. همه این موارد جزو علائم تجاری غیرقبال ثبت در کشور است که باید قبل از انجام ثبت برند به آن ها توجه داشته باشیم.

چه علائمی غیرقابل ثبت هستند؟

 

اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟

علائم تجاری برای معرفی کالا و خدمات مجموعه و تمایز با سایر محصولات به ثبت می رسند. گاهی این سوال برای افراد به وجود می آید که اعتبار برند ثبت شده چقدر است؟ به طور کلی علائم تجاری که به ثبت می رسند به مدت ده سال اعتبار دارند. اعتبار برند از تاریخ تنظیم اظهارنامه بوده و با درخواست دوباره صاحب برند می توان مدت آن را تمدید کرد. در پایان اعتبار برند ثبت شده به صاحب نشان تجاری مدت چند روزه جهت تمدید اعتبار خو به مدت ده سال داده می شود.  برای مشاوره در مورد ثبت برند و شرایط آن می توانید با کارشناسان و مشاورین متخصص در ارتباط باشید و از آن ها در این زمینه راهنمایی و مشاوره بگیرید.

ثبت برند تجاری چه ضرورتی دارد؟

نکته مهم در مورد ثبت برند تجاری برای شرکت این است که آن ها قبل از شروع فعالیت های خود و جلوگیری از بروز مشکلاتی چون سوء استفاده از علامت و نشان تجاری در اداره ثبت، علامت تجاری خود را ثبت می کنند. از مهم ترین موارد ثبت نشان تجاری می توان به جلوگیری از بین رفتن سرمایه گذاری برای ساخت و تولید، عرضه در بازار فروش و از همه مهم تر بازاریابی خدمات یا محصولات اشاره کرد.

امروزه ثبت برند در کشور امری ضروری و مهم تلقی می شود و بسیاری از افراد و شرکت های تجاری برای داشتن سهم بیشتر در بازار، سبقت از رقبا و ترغیب مشتریان به خرید محصولات اقدام به ثبت علامت تجاری می کنند. با ثبت علامت تجاری امکان سوءاستفاده با نشان تجاری کمتر می شود و در صورت مشاهده می توان از طریق راه قانونی اقدام کرد. زیرا مالکیت برند و نشان تجاری برای مالک آن است و کسی حق استفاده از برند یا طراحی مشابه آن را ندارد.

ثبت برند تجاری چه ضرورتی دارد؟

 

ثبت برند تجاری چه مراحلی دارد؟

هر شرکت یا شخصی که قصد ارائه و فروش محصولات خود را در بازار دارد می تواند برای معرفی بهتر و کنار زدن رقبا از برند و نشان تجاری خود استفاده کند. برند و علامت تجاری را باید طبق شرایط و مقررات موجود در اداره ثبت علائم تجاری انتخاب و ثبت کرد. برای ثبت برند باید تمام مدارک و اطلاعات لازم را با رعایت قوانین موجود برای مراحل ثبت علامت تجاری فراهم کنید. مراحل ثبت علامت و نشان تجاری به این صورت است که ابتدا متقاضی اظهارنامه ای را جهت ثبت علامت تجاری خود تکمیل می کند. با ورود به سامانه مربوطه می توانید بدون مراجعه حضوری اقدامات لازم را در این رابطه انجام دهید. پیگیری پرونده را می توانید از طریق همان سامانه انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی و حقوقی جهت ثبت علامت یا نشان تجاری به شرح زیر است:

  • شخص حقوقی: کپی شناسنامه و کارت ملی، روزنامه تاسیس شرکت طبق آخرین تغییرات شرکت، کارت بازرگانی
  • شخص حقیقی: کپی کارت ملی و شناسنامه، کپی کارت بازرگانی و مجوز فعالیت

به این نکته توجه داشته باشید که پس از اتمام مراحل ثبت برند و نشان تجاری، کد رهگیری را دریافت می کنید. چنان چه مدارک از سوی کارشناسان مربوطه تایید شده باشد دو نسخه از قرارداد به آدرس ارسال می گردد تا امضاء شما همراه با فیش واریزی و مدارک برابراصل شده با مدارک دوباره به مرکز ارسال شود. با دریافت مدارک مراحل ثبت علامت تجاری شروع می شود.

چه برندهایی مجوز ثبت نمی گیرند؟

امروزه با واژه برند و ثبت آن بیشتر از گذشته آشنا هستید زیرا اکثر افراد برای خرید یا دریافت خدمات معمولا با برند تجاری کالا یا محصول مواجه شده اند. در برخی از موارد از سوی دوست یا آشنا به برند خاص یا محبوب معرفی شده اند. برند همان علامت تجاری در کسب و کارها است که برای تفاوت محصول یا خدمات با سیر محصول و خدمات استفاده می شود. به طور کلی برندهایی که مجوز لازم را برای ثبت دریافت نمی کنند یکی از مشکلات و ایرادات هایی را که در ادامه به ان می پردازیم با خود به همراه دارند. انتخاب برند و ثبت آن دارای قوانین و مقررات خاصی است که در صورتی که رعایت نشود به آن مجوزهای لازم جهت ثبت داده نمی شود.

برندهایی که در علامت تجاری خود از علائم رسمی کشور استفاده کرده اند یا برندهایی که خلاف نظم عمومی و عفت جامعه طراحی شده اند. برندهایی که در آن ها از عبارت یا کلمات خلاف شرع استفاده شده است. برندهایی که عبارت عمومی یا کلی داشته باشند. برندهایی که قبلا از سوی شرکت دیگر به ثبت رسیده باشند. همه از موارد مهم و ضروری هستند که باید قبل از اقدام به ثبت هر نوع علامت یا برند به آن توجه داشته باشیم. چنان چه می خواهید برند مناسبی را انتخاب کنید بهتر است در این زمینه از مشاورین و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.