وصول مطالبات – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
وصول مطالبات

وصول مطالبات چگونه انجام می شود؟

هر چیزی را که به عنوان وام یا دین به دیگران واگذار کرده اید و اکنون قصد باز پس گیری آن را دارید، در دسته مطالبات شما قرار می گیرد. به طور کلی وصول مطالبات اصطلاحی حقوقی است که همان تسویه طلبکار با بدهکار می باشد. چنان چه بخواهیم به زبان ساده آن را برای شما بیان کنیم می توان گفت که وصول مطالبات به باز پس گیری مطالبات معوق از شخص بدهکار و تبدیل آن به پول نقد گفته می شود. امروزه در میان پرونده های قضایی، گرفتن مطالبات بیشتر مشاهده می شود.

برای دریافت مطالبات نیاز به اطلاعات حقوقی و تخصصی است. با روش ها و راهکارهای خاص وصول تمامی مطالبات معوق از بدهکار انجام می شود. چنان چه از روش های نارست در این زمینه استفاده کنید، مشکلات جبران ناپذیری برای شما ایجاد خواهد شد. اگر فرد بدهکار قصد پس دادن پول شما را نداشته باشد می توانید با کمک وکیل با تجربه و حرفه ای به وصول مطالبات خود از راه قانونی بپردازید.

دریافت مطالبات با در نظر گرفتن امکان و عدم امکان وصول به سه دسته حتمی الوصول، لاوصول، مشکوک الوصول تقسیم می شوند. در ادامه با مشاورین و کارشناسان متخصص و با تجربه حقوقی همراه باشید تا به بررسی و شناخت مفهوم مطالبات حقوقی و انواع آن ها و راه کارهای مناسب وصول مطالبات حقوقی بپردازند.

مراحل وصول مطالبات

اقداماتی که طلبکار برای باز پس گرفتن پول خود از بدهکار انجام می دهد وصول یا گرفتن مطالبات می گویند. برای دریافت مطالبات حقوقی از دو روش کلی حقوقی و غیر حقوقی استفاده می شود.

روش غیر حقوقی وصول مطالبات

در روش غیر حقوقی برای وصول مطالبات حقوقی که در برخی از موارد غیرقانونی نیز می باشند، شخص طلبکار با مراجعه به شخص بدهکار درصدد دریافت مطالبات خود می شود. در این روش امکان استفاده از ابزار برای تهدید و دریافت مطالبات از سوی طلبکار وجود دارد که امری مجرمانه محسوب می شود. تهدید طلبکار موجب درگیری میان آن ها می شود و تشکیل پرونده کیفری و ارجاع به دادگاه را به همراه دارد.

در این روش دریافت مطالبات حقوقی به تاخیر می افتد و مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد خواهد کرد. هم چنین می توان با کمک اشخاص تاثیرگزار و پادرمیانی آن ها حق خود را دریافت کرد. البته این روش نسبت به تهدید می تواند بدون خشونت و درگیری منجر به وصول مطالبات طلبکار از شخص بدهکار گردد.

روش حقوقی وصول مطالبات ​​ 

روش حقوقی زمانی استفاده می شود که طلبکار با روش غیر حقوقی به نتیجه مطلوب نرسیده باشد یا میزان وام یا دین به گونه ای باشد که امکان استفاده از روش های دیگر برای دریافت مطالبات امکان پذیر نباشد. در این روش باید شخص طلبکار دلایل لازم را در مورد طلب وصول مطالبات خود از بدهکار اثبات کند. با برخورداری از اسناد مختلف می توان از روش قانونی، مطالبات خود را وصول کرد. هم چنین می توانید با راهنمایی مشاورین حقوقی و گرفتن وکیل مجرب دریافت مطالبات خود را در زمان مشخص به طور کامل دریافت نمایید. ​​ 

وصول مطالبات توسط وکیل چه مزایایی دارد؟

در زمان بروز مشکلات مربوط به وصول مطالبات، طلبکاران می توانند با مراجعه به مراکز مشاوره حقوقی معتبر در کشور وکیل مجرب و حرفه ای را برای مشاوره و دریافت مطالبات خود از راه حقوقی و قانونی بگیرند. وکیل وصول مطالبات تمامی مراحل وصول مطالبه افراد را انجام می دهد. از مزایای وصول مطالبات توسط وکیل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • عدم نیاز شاکی یا خواهان در جلسات دادرسی و رسیدگی به پرونده وصول مطالبات

  • وکیل می تواند برای دریافت مطالبات موکل خود اقدام به توقیف اموال بدهکار داشته باشد.

  • درخواست جلب بدهکار در صورت عدم پرداخت بدهی و تسویه مطالبات توسط وکیل امکان پذیر است.

  • وکیل می تواند علاوه بر وصول تمام مطالبات موکل اقدام به درخواست دریافت خسارت و ضرر و زیانی که موکلش با آن رو به رو شده داشته باشد. ​​ 

آشنایی با نحوه وصول مطالبات بانکی

روش های مختلفی برای وصول مطالبات بانکی وجود دارد اما بانک ها بهترین راهکار وصول و دریافت مطالبات خود را تعامل با مشتری می دانند. به طور کلی روش هایی که برای دریافت مطالبات بانکی استفاده می شود شامل تقسیط، احیاء، استمهال، تخفیف و مماشات و غیره می باشد. در آخر از طریق راه های قانونی می توان جهت دریافت مطالبات بانکی اقدام کرد. مساعدت، مذاکره و اقدامات قانونی و حقوقی از روش و راهکارهای پیگیری وصول مطالبه های بانکی محسوب می شوند.

روش های وصول مطالبات شرکت ها چگونه انجام می شود؟

از مهم ترین اصول در کسب و کارهای جدید، آشنایی با روش های وصول مطالبات شرکت هاست که در سود و زیان آن ها بسیار تاثیرگزار می باشد. اولین قدم در دریافت مطالبات مذاکره با شخص بدهکار می باشد. موفقیت در گرفتن مطالبات به شناخت نوع مشتری و ویژگی های شغلی آن بستگی دارد. چنان چه امکان مذاکره با مشتری برای وصول پول و جود نداشته باشد می توان با اخذ وکیل حرفه ای اخطاریه ای در خصوص دریافت مطالبات خود تنظیم کرد تا در آن هشدار های لازم به بدهکار جهت عدم پرداخت بدهی خود به طلبکار داده شود.

​​ ارسال اخطاریه به بدهکار نوعی اتمام حجت با آن محسوب می شود. در حقیقت این اخطاریه به بدهکار تذکر می دهد که عدم مذاکره و همکاری جهت پرداخت بدهی معوقه عواقب خوبی برای او نخواهد داشت. اگر با تنظیم اخطاریه نیز نتیجه لازم را دریافت نکردید می توانید از طریق قانون با تکیه بر اسناد و دلایل موجود نسبت به وصول مطالبات خود اقدام نمایید. برای اقدام از راه قانونی حتما باید با یک مشاوره متخصص یا وکیل مجرب در این زمینه مشورت داشته باشید.

تا در صورت نیاز به بررسی و تنظیم قرارداد دریافت مطالبات بپردازند و پیگیری شکایت شما را از راه قانونی انجام دهند. همان طور که قبلا اشاره کردیم وکیل می تواند رسیدگی پرونده را تسریع ببخشد و در صورت نیاز اقدام به جلب یا توقیف اموال بدهکار طبق قانون داشته باشد. شما می توانید با مشاورین و کارشناسان حقوقی با تجربه و حرفه ای در زمینه دریافت مطالبات خود مشورت داشته باشید و از راهنمایی آن ها در این زمینه بهره مند شوید.