Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
چه شرکت ها و نهادهایی نیاز به اصلاح حساب دارند؟ – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
چه شرکت ها و نهادهایی نیاز به اصلاح حساب دارند؟

حسابداران با تهیه نمودن اطلاعات مالی به واحدهای اقتصادی مختلف برای تصمیم گیری های مالی کمک می نمایند. از همین رو لازم است تا تمامی درآمدها و هزینه ها بصورت درست و واقعی ثبت و گزارش شوند. می توان گفت صورت های مالی مهمترین مؤلفه های سیستم های حسابداری است که تهیه نمودن آنها وظیفه حسابدارن و مدیران مالی شرکت ها و نهادها بشمار می رود. در پاسخ به سوال اینکه چه شرکت ها و نهادهایی نیاز به اصلاح حساب دارند؟ می توان گفت تمامی واحدهای اقتصادی برای تصمیم گیری بهتر در صورت های مالی خود نیاز به اصلاح حساب دارند. حسابداران همواره بدنبال تطبیق هزینه های هر دوره مالی با درآمدهای مالی همان دوره هستند تا اطمینان یابند صورت های مالی سود و زیان درآمدها و تمامی هزینه ها بدرستی ثبت گردیده باشند. در برخی موارد ممکن است درآمدها و هزینه ها ثبت نشده باشد و همین موضوع موجب می شود تا هزینه ها و درآمدها با یکدیگر مطابقت نداشته باشند. در اینگونه موارد حسابداران ابتدا به شناسایی آنها پرداخته و پس از ثبت حساب ها آن ها را از دفتر روزنامه به دفتر کل انتقال می دهند که به این ثبت ها، ثبت های اصلاحی گفته می شود. شرکت های ارائه دهنده انواع خدمات مالی و خدمات حسابداری می توانند جهت اصلاح حساب ها به شرکت های مختلف کمک کنند.

چه شرکت ها و نهادهایی نیاز به اصلاح حساب دارند؟

دسته بندی حساب ها

بطور کلی حساب ها به سه دسته حساب های موقت، حساب های دائمی و حساب های مختلط تقسیم می نمایند. حساب های موقت به آن دسته از حساب هایی اطلاق می شود که در پایان دوره مالی بسته می شوند. این حساب ها شامل حساب هایی همچون درآمد و برداشت می باشد. دارائی ها، سرمایه ها و بدهی ها از نوع حساب های دائمی هستند که مانده حساب آنها به دوره بعدی انتقال داده می شود. دسته سوم شامل حساب های مختلط هستند که این دسته تلفیقی از حساب های موقت و دائمی می باشند. حساب های پیش پرداخت اجازه شامل این دسته هستند.

انواع اصلاح حساب

اصلاح حساب به دو صورت انجام می گیرد که ما قصد داریم هریک از آن ها را به شما توضیح بدهیم.

اصلاح حساب در طول دوره

 همانطور که در بخش های قبل بیان نمودیم حسابداران بمنظور تطبیق هزینه های هر دوره با درآمدهای آن دوره به تهیه صورت های مالی سود و زیان می پردازند. در صورت عدم تطبیق هزینه ها و درآمدها ملزم به شناسائی هزینه های ثبت نشده هستند و پس از آن اطلاعات مالی خود را ثبت می نمایند. اگر چه اصلاحات مالی در پایان هر دوره انجام می پذیرد، اما در برخی موارد لازم است تا حساب ها در طی دوره نیز اصلاح شوند.

اصلاح حساب در طول دوره

اصلاح حساب در پایان دوره

حسابداران در پایان هر دوره مالی نسبت به تعدیل و بروز رسانی اطلاعات مالی خود اقدام می نمایند و در صورت عدم تطابق هزینه ها و درآمدها ملزم به اصلاح حساب هستند. معمولاً حسابداران تمامی معاملات و رویدادهای مالی را ثبت می نمایند، اما در بسیاری از موارد تطابقی میان هزینه ها و درآمدها وجود ندارد، که همین امر موجب می شود تا حسابداران نسبت به اصلاح حساب اقدام کنند. در مواردی همچون بدهی های جاری، هزینه هایی که پرداخت نشده اند، ثبت های اصلاحی انجام می پذیرد. ناگفته نماند اصلاح حساب ها منوط به اصلاح حساب های زیر است

  • اصلاح نمودن پیش دریافت ها و پیش پرداخت ها
  • ثبت کردن درآمدهایی که تحقق یافته اند، اما ثبت نشده اند
  • ثبت کردن هزینه هایی که به وقوع پیوسته اند
  • ثبت هزینه های استهلاک دارائی ها

منظور از صورت های مالی در حسابداری چیست؟

همانطور که پیشتر بیان شد، صورت های مالی مهمترین اطلاعات سیستم های مالی بشمار می روند که این اطلاعات و اسناد توسط حسابداران تهیه می شود. این اطلاعات و رویدادهای مالی در دفاتر روزنامه و دفاتر کل به ثبت می رسند و از آنجائیکه این اطلاعات بسیار مفصل است، مطالعه آن برای مدیران ممکن است کاری سخت و زمانبر باشد. از همین رو حسابداران اطلاعات ثبت شده شان را بصورت گزارش و بصورت خلاصه شده در اختیار استفاده کنندگان قرار می دهند. معمولاً این گزارشان به گونه ای تهیه می شوند تا برای استفاده کنندگانی که با اصول حسابداری آشنایی زیادی ندارند، قابل فهم باشد. صورت های مالی اساسی شامل موارد زیر هستند

صورت های مالی سود و زیان

 این صورت های مالی از جمله مهمترین صورت های مالی هستند که نتایج فعالیت های مالی در یک واحد دوره مالی را نشان می دهد.

صورت های مالی تغییرات سرمایه

 این صورت های مالی معمولاً در شرکت ها غیر سهامی استفاده می شود. موسساتی که بصورت غیر سهامی فعالیت می کنند، در ابتدا سرمایه ای را در نظر می گیرند که در پایان دوره مالی حسابدار گزارشی از تغییرات مالی را می باید در اختیار مدیران قرار دهند.

صورت های مالی تغییرات سرمایه

ترازنامه

گزارشی است که شامل مواردی همچون منابع اقتصادی، تعهدات و حق مالی صاحبان سرمایه را که عبارتند از دارایی ها و بدهی ها است را مشخص می نماید.

صورت های مالی گردش وجوه

 گزارشی که گردش وجوه نقد که در واقع ورود و خروج وجوه نقد را در دوره های کوتاه مدت (یکماهه الی سه ماهه) نشان می دهد.