Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
چک – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
چک

چه چیزهایی باید درباره چک بدانیم؟

چک مهمترین سند تجاری برای هر کشور محسوب می شود که نقش مهمی در نظام اقتصادی کشورها ایفا می کند. از این رو چک به عنوان یکی از کاربردی ترین و مهمترین ابزار پرداخت در ایران نیز استفاده می شود. طبق بررسی های صورت گرفته از سوی کارشناسان حدود 40 الی 50 درصد از پرداخت ها در کشور از طریق چک انجام می شود. چک جایگزین مناسب و خوبی برای پول و پرداخت نقدی آن می باشد. دلیل اصلی این که قانون گذارها تصمیم به تعریف این سند تجاری کرده اند این است که به افراد این امکان را می دهد که در معامله های روزانه خود به جای پول از این سند تجاری استفاده کنند.

​​ 

عملکرد این سند تجاری به این صورت است که ابتدا شخص با افتتاح حساب بانکی مقداری از وجوه و اعتبارات ​​ نقلی خود را نزد بانک می گذارد و در معاملات روزانه خود به افراد به بانک مورد نظر دستور می دهد از حساب بانکی خود مقدار مبلغ تعیین شده را به دارنده چک بپردازند. با صدور چک از سوی فرد دستور پرداخت آن صادر می شود و بانک موظف است طبق دستور فرد وجه چک را به شخص دارنده چک بپردازد. چنان چه مبلغ چک بیشتر از وجوه حساب بانکی فرد باشد بانک از پرداخت چک خودداری می کند. در حال حاضر چک ها به عنوان مهم ترین اسناد تجاری جهت استفاده افراد بازاری و تاجران می باشد. در ادامه می خواهیم شما را با انواع چک آشنا کنیم و به بررسی مهم ترین نکات در زمان صدور چک بپردازیم با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع چک و چگونگی صدور آن

آشنایی با انواع چک و چگونگی صدور آن ها برای آن دسته از افرادی قصد راه اندازی کسب و کار را دارند و یا خود صاحب شغل و کسب و کار هستند بسیار اهمیت دارد. به طور کلی انواع مختلفی از انواع چک بانکی وجود دارد که برای معاملات روزانه با حجم متفاوت استفاده می شود. چک ها به دو دسته اصلی چک بانکی که توسط بانک صادر می شود و چک شخصی که توسط اشخاص صادر می شود تقسیم می شود. چک هایی که از سوی صاحب چک صادر می شود خود به چک عادی و چک تایید شده تقسیم می شوند.

چک هایی که توسط صاحب چک صادر می شود کدام اند؟

چک عادی، کاربردی ترین و اولین چک بانکی می باشد. برای صدور چک عادی، صاحب حساب از وجوه و اعتبارهای خود که در بانک قرار داده است، در وجه شخص خاص یا حامل صادر می کند. برای نقد کردن چک عادی باید به یکی از شعب بانکی که چک از آن صادر شده مراجعه فرمایید و مبلغ مورد نظر را دریافت نمایید.

چک تایید شده، با چک عادی تفاوت زیادی ندارد و مهم ترین تفاوت این چک با چک های عادی در این است، بانک پرداخت وجه، چکی که برای آن صادر شده است را تایید می کند. به بیان ساده تر می توان گفت چنان چه چک تایید شده، داشته باشید اگر در حساب شخص صادرکننده چک وجه مورد نظر وجود نداشته باشد، بانک چک را تایید و پرداخت می کند.

آشنایی با چک های بانکی که توسط بانک صادر می شود؟

چک های بانکی انواع مختلفی دارند و معمولا برای معاملات بانکی با حجم بالا که لازم است مبلغ زیادی پول جا به جا شود کاربرد دارد. چک بانکی به خواسته صاحب حساب در بانک توسط بانک صادر می شود. به طور کلی چک های بانکی برای امنیت بیشتر و جلوگیری از هر گونه تخلف به صورت رمزدار برای سایر بانک ها صادر می شوند.

امکان دریافت چک به صورت نقد وجود ندارد و تنها مبلغ تعیین شده از بانک صادرکننده به حساب بانکی شخص مشخص شده در بانک دیگر منتقل می شود. صدور چک بانکی رمزدار در وجه حامل ممنوع و غیر قانونی می باشد. هم چنین چک های بانکی را نمی توانیم به شخص دیگر منتقل کنیم. امنیت در این نوع از چک های بانکی بسیار بالاست و برای معاملات پولی با حجم بالا استفاده می شود.

چه نکاتی برای صدور چک باید رعایت شود ؟

مهم ترین مشکلاتی که برای افراد در جامعه امروزی اتفاق می افتد، صدور چک های برگشتی است. روزانه افرادی زیادی به مراجع قضایی برای چک های برگشتی مراجعه می کنند. عدم آگاهی و آشنایی کامل افراد با قانون صدور چک موجب بروز این مشکلات و کلاهبرداری های مختلف و صدور چک های بی محل می شود. از مهم ترین موارد در صدور چک می توان به نوشتن مبلغ و تاریخ چک به عدد و حروف، امضای چک و محل صدور آن اشاره کرد. چنان چه در چک خط خوردگی ایجاد کردید می توانید در پشت آن کلمه و عدد صحیح را بنویسید و با امضا و تاریخ آن را تایید نمایید. مهم ترین نکته در صدور انواع چک این است که این سند تجاری تنها با امضا اعتبار دارد و اثر انگشت یا مهر برای تایید چک و پرداخت آن قابل قبول نیست. در این قسمت با مهم ترین نکات صدور چک که باید رعایت کنید آشنا می شوید.

توصیه های مهم و اساسی که برای صدور چک لازم است بدانید به شرح زیر است:

  • خودتان متن چک را با قلم خود بنویسید، از اعتماد به دیگران خودداری کنید و هرگز اجازه نوشتن متن چک را به افراد ندهید.

  • در قسمت مشخص شده چک، مبلغ را با رقم و حروف بنویسید و در قسمت وجه، بهتر است نام شخص نوشته شود و از صادرکردن چک در وجه حامل خودداری کنید.

  • برای جلوگیری از دستکاری در مبلغ چک صادر شده روی مبلغ را چسب نواری بچسبانید.

  • چنان چه چک بدون خط خوردگی نوشته شده باشد، می توانید جمله بدون خط خوردگی را در بالای چک اضافه کنید.

  • امضا ساده و راحتی را برای صدور چک انتخاب نکنید زیرا به آسانی از سوی افراد کلاهبردار جعل می شود.

  • در زیر امضا خود نام و نام خانوادگی خود را همراه با تاریخ بنویسید.

  • چنان چه در زمان نوشتن عدد یا حرف در چک اشتباه یا خط خوردگی به وجود آمد، می توانید در پشت چک صادر شده مبلغ و تاریخ صحیح را قید نمایید.