Deprecated: Creation of dynamic property wfBrowscap::$_source_version is deprecated in /var/www/vhosts/armitafirm.com/httpdocs/wp-content/plugins/wordfence/lib/wfBrowscap.php on line 97
گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست و چگونه آن را اخذ کنیم – شرکت خدمات مالی و مالیاتی ، حقوقی و انفورماتیک آرمیتا
گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست و چگونه آن را اخذ کنیم

گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده چیست و چگونه آن را اخذ کنیم

مالیات بر ارزش افزوده یکی از انواع مالیات ها بر مصرف است. قانون این نوع مالیات در بیش از 140 کشور دنیا اجرا می شود و برای مجوز گرفتن فعالیت در این نهاد مالیاتی باید گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده را دریافت کرده باشید. به همین منظور می خواهیم در این مطلب شما را با این گواهینامه و چگونگی اخذ آن آشنا کنیم.

گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده

ارزش افزوده به تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با خریداری شده در یک دوره مشخص می گویند. بسیاری از فروشندگان کالاها و ارائه کنندگان خدمات، مالیات بر ارزش افزوده را از مشتری اخذ کرده بدون اینکه با گواهینامه آن آشنایی داشته باشند.

گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده

این گونه افراد باید در ابتدا مراحل ثبت نام را انجام داده و پرونده مالیاتی خود را تکمیل کنند تا بتوانند برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده خود مجوز قانونی کسب کنند. در غیر این صورت دریافت هر گونه وجهی از مشتری به نام مالیات بر ارزش افزوده غیر قانونی بوده و باید از صورتحساب آنها حذف شود.

گواهینامه مالیات بر ارزش افزوده مطابق با تشخیص حوزه مالیات به صورت شش ماهه یا یک ساله برای اشخاص حقوقی و حقیقی صادر می شود. فعالان اقتصادی بعد از اتمام تاریخ اعتبار باید مجددا درصدد تمدید اعتبار آن اقدام کنند.

اگر شما در صورت حساب خود در هنگام خرید کالا یا دریافت خدمات با مبلغ مالیات بر ارزش افزوده مواجه شدید، باید گواهینامه ثبت نام فروشنده را رویت کرده و به تاریخ اعتبار آن توجه فرمایید. زیرا اخذ مالیات از مشتری بدون گواهینامه مالیاتی غیر قانونی است. همه فروشندگان نیز موظفند گواهینامه ارزش افزوده خود را به مشتریان ارائه دهند.

مدارک مورد نیاز برای گواهی ارزش افزوده

برای ثبت نام گواهی ارزش افزوده به مدارک مختلفی نیاز دارید. برخی از این مدارک را باید در همان مراحل اولیه ثبت نام ارائه دهید ولی بعضی دیگر از مدارک برای مراحل پایانی ثبت نام گواهی شما لازم است. مدارک اولیه مورد نیاز عبارتند از: آخرین تغییرات شرکت، کپی مدارک اعضای شرکت مانند شناسنامه و کارت ملی، وکالت نامه، آدرس کامل سکونت پیمانکار و کدپستی آن، کد اقتصادی، تلفن های پیمانکار و مدیر عامل، آگهی تأسیس شرکت، گواهی صلاحیت یا نام شرکت در سایت رتبه بندی، کدپستی دفتر یا محل فعالیت.

مدارک مورد نیاز برای گواهی ارزش افزوده

برای مرحله آخر گواهی ارزش افزوده به این مدارک نیازمندید: نام شعبه، شماره حساب، تلفن رئیس هیأت مدیره، آخرین تغییرات، مدارک آخرین اعضا، کد اقتصادی، نام بانک شرکت، نام شعبه.

صدور الکترونیکی گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده

سازمان امور مالیاتی از ابتدای سال 94 صدور این گواهینامه را به صورت الکترونیکی انجام می دهد. شما می توانید با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی، به قسمت ثبت نام آن رفته و نسبت به ثبت نام گواهینامه مالیاتی خود اقدام کنید. برای دریافت این گواهینامه باید به ترتیب مراحل زیر عمل کنید:

  • به سامانه وارد شده و برای دریافت گواهی، پیش ثبت نام را انجام دهید.
  • بعد از مرحله ثبت نام اولیه کد و رمز عبور برای شما از طریق پیامک ارسال می شود.
  • در این مرحله باید مدارک را تحویل داده تا پرونده مالیاتی شما تکمیل شود.
  • بعد از ارائه مدارک و اسناد، ثبت نام نهایی را انجام داده و درخواست خود را جهت گواهی ارزش افزوده ثبت کنید.

صدور الکترونیکی گواهی ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده

هنگامی که مدارک را ارائه داده و ثبت نام خود را نهایی کردید، می توانید درخواست دریافت گواهی را نیز ثبت کنید. بعد از ثبت درخواست گواهی، کد پیگیری شما اعلام شده و از آن پس می توانید درخواست ها و وضعیت گواهینامه خود را در سامانه مشاهده کنید.

تمدید گواهینامه ارزش افزوده

برای تمدید گواهی ارزش افزوده باید وارد سامانه evat.ir شده و درخواست گواهی را انتخاب کنید. برای تمدید آن نیازی به ارسال مجدد مدارک ندارید. البته اگر در مدارک شما تغییری ایجاد شده است، باید مجددا آنها را ارائه دهید. در مرحله بعدی، قسمت گزینه «دارای گواهینامه هستم» را تیک بزنید. در این مرحله باید آخرین اطلاعات گواهینامه ارزش افزوده خود را وارد کرده و قسمت ثبت درخواست را کلیک کنید. در این هنگام فرآیند دریافت گواهینامه برای شما آغاز می شود. یادتان باشد که از فرم درخواست خود پرینت بگیرید.

تمدید گواهینامه ارزش افزوده

نکاتی درباره گواهی مالیات ارزش افزوده

درباره گواهینامه ارزش افزوده باید به نکاتی توجه داشته باشید. این نکات عبارتند از:

  • گواهینامه برای کسب و کار شما صادر شده است نه برای شخص شما. چنانچه شما دارای چند کار اقتصادی هستید، باید برای هر کدام از آنها یک گواهی ارزش افزوده دریافت کنید.
  • مدارک و صورتحساب های مالی واحد اقتصادی خود را تا ده سال حفظ و از آنها نگهداری کنید، زیرا ممکن است نیاز به بررسی داشته باشند.
  • سعی کنید برای امور مالیاتی خود با مشاوران خبره مشورت کنید، زیرا این امور زمان بر بوده و نیاز به صبر و حوصله دارند. همینطور ممکن است در برخی مراحل دچار مشکل شده و کار مالیاتی شما متوقف شود.
  • برای درخواست ثبت نام گواهی خود باید به سامانه ir مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت کنید. برخی از صاحبان مشاغل به اشتباه به سامانه ارسال لیست مالیات بر حقوق مراجعه می کنند.